Hlavní výsledky

Zabránili jsme silnému omezení práva na informace. Díky Pirátskému kompromisnímu návrhu k novele zákona o svobodném přístupu k informacím mají lidé i nadále k dispozici informace o probíhajících trestních řízeních, což chtěla tehdejší vládní novela zaříznout.

Prosadili jsme vylepšení místních a krajských referend, aby se volby a referenda mohly konat ve stejnou dobu a ve stejných volebních místnostech. Souběh místních referend, krajských referend a různých typů voleb ušetřil územním samosprávám miliony korun a zvýšil účast v referendech.

Zajistili jsme dekriminalizaci pití alkoholu na vodě. Na základě pirátského návrhu na změnu zákona o vnitrozemské plavbě, který dekriminalizuje pití alkoholu u vodáků.

Prosadili jsme klíčovou novelu, která ruší výjimky z registru smluv. Finální znění novely zákona o registru smluv zrušilo výjimky pro některé státní podniky jako je ČEZ či České dráhy. Novela zavedla také zveřejňování smluv, které byly historicky uzavírány nevhodně a s politickým vlivem.

Omezili jsme kumulaci platů politiků. Návrh poukazoval na to, že je nepřijatelné pokud jsou politici placení za funkce, které ve skutečnosti nevykonávají. Za druhou politickou funkci byla odměna snížena na 40 procent platu.

Usnadnili jsme komunikaci mezi občanem a státem. Zákon o právu na digitální služby je zásadním zákonem české digitalizace, který garantuje občanům možnost komunikovat s úřady a státem elektronicky z pohodlí domova nebo z mobilního telefonu. Návrh zákona připravila skupina pod Výborem pro veřejnou správu vedená předsedou Pirátů Ivanem Bartošem.

Prosadili jsme Digitální technické mapy. Tedy jednotnou mapu ČR, kde je zanesena infrastruktura jako jsou kanalizace, elektrické vedení apod. Což usnadní plánování výstavby.

Prosadili jsme regulaci Airbnb. Po tříletém úsilí Pirátů se podařilo prosadit zákon o sdíleném ubytování. Zpřísnily se podmínky provozu pronájmu bytů přes Airbnb či Booking.com, které bylo často nelegální, tedy bez nahlášení, vedení knihy hostů a placení turistických poplatků obci.

Zajistili jsme zvýšení nemocenské pro lidi v karanténě. Zasadili jsme se o schválení motivačního příspěvku pro občany v karanténě a izolaci.

Prosadili jsme zahrádkářský zákon. Schválení zahrádkářského zákona spolunavrženého poslancem Pirátů Janem Pošvářem. Cílem přijatého zákona bylo zakotvení zahrádkářství a zahrádkářských kolonií v legislativě a jejich ochrana před developery.

Zvýšili jsme limit THC na 1 procento. Díky tomu se ulehčilo mnoho problému spojených s pěstováním konopí. Například se povedlo zajistit to, že extrakty z konopí, které mají obsah THC do 1 % hmotnosti a které zároveň nemají omamné účinky, budou zcela vyňaty z režimu nakládání s návykovými látkami.

Prosadili jsme možnost žen zvolit si nepřechýlené příjmení. Nově již ženy, kterým české přechylování nevyhovuje nemusí na matrice lhát, ale mohou se rozhodnout, že koncovku ová nechtějí.

Vznikla Digitální informační agentura, která nastartovala skutečnou digitalizaci Česka.

Připravili jsme nový stavební zákon, který se řídí zásadou jeden úřad, jedno řízení, jedno razítko.

Děláme čitelnou prozápadní zahraniční politiku. Už žádné koketování s Čínou natož s Ruskem. Jednoznačně patříme na západ a tomu odpovídá dlouhodobé působení Jana Lipavského v roli ministra zahraničí ČR. Chceme být co nejaktivnější na mezinárodním poli, proto jsme mimo jiné podali přihlášku do Rady bezpečnosti OSN.

Zakázali jsme vrcholným politikům vlastnit média a přihrávat dotace a zakázky vlastním firmám. Jde o vymahatelný zákaz pro vrcholné politiky včetně prezidenta vlastnit mediální domy, pobírat dotace či zakázky i obnovení práva novinářů informovat o majetkových přiznáních politiků.

Prosadili jsme navýšení rodičovského příspěvku o 50 tisíc korun od 1. ledna 2024. Přestože stát potřebuje šetřit, šetřit na dětech je kontraproduktivní krok. Inflace snížila reálnou výši příspěvku a je spravedlivé, aby se narovnala. Vyjednávání s koaličními partnery nebylo jednoduché a výsledkem je kompromis. Do budoucna chceme prosadit předvídatelnou pravidelnou valorizaci rodičovského příspěvku.

Chráníme oznamovatele. Přijali jsme zákon, díky kterému stát začne chránit lidi, kteří zachrání životy, zdraví či peníze tím, že upozorní na korupci a jiné nekalé praktiky. Jde o efektivní protikorupčních opatření, které je ve vyspělých zemích standardem.

Bojujeme s manipulacemi na internetu. Konspirační a dezinformační weby už nedosáhnou na veřejné peníze. Ministerstvo pro místní rozvoj s experty připravilo postupy pro mediální zakázky, které zabrání rozmístění reklam na pochybných webech s manipulativním nebo nepravdivým obsahem.

Konec plýtvání veřejných peněz. Schválena novela zákona o zadávání veřejných zakázek. Novela omezí plýtvání s veřejnými penězi, sníží byrokracii a zjednoduší zadávání veřejných tendrů.

Zeštíhlujeme stát a rušíme nesmyslné vyhlášky a nařízení. Revize zákonů se předtím zanedbávala, nyní se jí věnuje Michal Šalomoun a má za sebou jasné výsledky, díky jeho práci nám nehrozí 2 miliardová pokuta od EU a taky už nemusíme plnit celou řadu nesmyslných povinností, které už léta nedávaly smysl.

Definitivně jsme stopli megalomanský projekt Dunaj-Odra-Labe. Díky tomu ušetříme desítky miliard a obce budou moci po mnoha letech konečně využít lokality smysluplněji, například pro výstavbu bytů.

Kvalitní vzdělání je jeden ze stavebních kamenů dobře fungující společnosti. Proto jsme zvýšili platy učitelům. Naše novela garantuje růst platu na 130 % průměrné mzdy České republiky.

Postavili jsme se nesmyslnému papírování a blokování kapacit lékařů. V rámci antibyrokratického balíčku jsme zrušili pravidelné povinné prohlídky pro nerizikové profese. Zaměstnanci nebudou muset podstupovat zbytečné formality a firmy i veřejné subjekty tak mohou ušetřit.

V rámci podpory udržitelnosti jsme prosadili nová pravidla, která se týkají obnovitelných zdrojů energie do 50 kW, jako jsou např. solární panely. Nově pro jejich instalaci nebude potřeba stavební povolení.

Biopaliva první generace, která jsou získávána z rostlin, jsou neekologická a neekonomická. Řepka, která je k jejich produkci využívaná, zabírá místo plodinám, které mají lepší potravinářské využití. Proto jsme prosadili zrušení povinného přimíchávání biosložky do pohonných hmot.

Zařídili jsme, že již od ledna 2024 budou moci občané nechat plastový občanský a řidičský průkaz doma. Volitelně budou moci použít aplikaci eDoklady. V průběhu roku začnou digitální formu dokladů přijímat centrální úřady, policie, pošta a na konci roku i samosprávy. V roce 2026 na tento projekt naváže celoevropské řešení.

Spustili jsme informační web k elektronickým přihláškám na střední školy. Na webu jsou k dispozici přehledné informace pro rodiče a děti a taky pro základní i střední školy.

Odvolali jsme Daniela Köppla, aktivně angažovaného v hnutí ANO, z Rady pro rozhlasové a televizní vysílání kvůli prokázanému střetu zájmů. Povedlo se to i díky Analytickému týmu Pirátů, který doložil porušení zákona.

Považujeme za důležité, aby se občané jednoduše vyznali na oficiálních stránkách státních úřadů. Proto jsme jim připravili jednotnou podobu. Většina webů a e-mailů je nově opatřena jednotnou doménou gov.cz.

Prosadili jsme Magnitského sankční zákon, který má za cíl efektivněji trestat porušování lidských práv.

Vyjednali jsme jízdné za poloviční cenu pro desetitisíce cestujících, kteří pobírají invalidní důchod s invaliditou ve třetím stupni či jsou uznáni ve třetím stupni, a nejsou držiteli průkazu ZTP.

Rodič u nemocného dítěte v nemocnici není návštěva. Proto jsme připravili novou metodiku, která usnadňuje rodičům být se svými dětmi po celou dobu jejich hospitalizace.

Prosadili jsme zlepšení autorského práva. Díky Pirátským pozměňovacím návrhům neobsahuje autorský zákon možnost nadměrného blokování obsahu uživatelů, dále také zavedl dobrovolnou možnost vydavatelů fungovat v rámci kolektivního správce, tedy nikoliv povinnost. A také je zrušeno vymáhání poplatků za přijímače v provozech, které s výdělečnou činností nesouvisí.

Posílili jsme vymahatelnost práva občanů na informace vůči úřadům. Díky Informační příkazu, zákona z pera Pirátů se zamezilo tzv. úřednímu ping-pongu. Zákon občanům zajišťuje přístup k informacím v situacích, kdy úřady dělají obstrukce a nelegálně utajují informace před občany.

Povedlo se nám podpořit péči v domácím prostředí a prosadit větší podporu deinstitucionalizace sociálních služeb. Nově bude možné čerpat z celkových 3,76 mld. Kč ve dvou dotačních výzvách.

Byla představena nová metodika pro krajské hygienické stanice, která usnadní legální prodej občasným malým výrobcům potravin, nejen sezónních produktů. Jde o zjasnění předpisů a snížení nadbytečných a zatěžujících byrokratických povinností.

Schválili jsme dva antibyrokratické balíčky, které uleví od zbytečných povinností podnikatelům i zaměstnancům, například zrušení povinných periodických prohlídek u nerizikových profesí či zrušení potravinářských průkazů. Také přibyla možnost podat žádost o všechny typy důchodů online. Balíčky si vzal na starost ministr pro legislativu Michal Šalomoun.

Zavedli jsme jako povinnou náležitost důvodové zprávy návrhu zákona posouzení dopadu navrhované právní úpravy na rodinu, na regionální rozvoj a územní samosprávu a rovněž se nově musí navrhovaná právní úprava vypořádat se zásadami tvorby digitálně přívětivé legislativy.

V Kabinetu ministra pro legislativu vzniklo Oddělení legislativních analýz, kde se utváří tým Vládního analytického útvaru. Podařilo se získat kvalitní analytiky, kteří se už pustili do spolupráce s jednotlivými resorty.

Stěžejní vládní návrhy prochází Legislativní radou vlády, která dohlíží na jejich legislativní kvalitu. Zatímco v roce 2021 Legislativní rada vlády projednala 14 legislativních materiálů, v roce 2022 za vedení ministra pro legislativu Michala Šalomouna jich bylo 31.

Napravujeme dluh Babišovy vlády v přijímání unijní legislativy. Deficit včas nepřijatých směrnic jsme snížili z 36 na 9. (stav k 6. 12. 2023)

Zasadili jsme se o to, aby veřejnoprávní média byla ještě více nezávislá a stabilní. Část Rady pro rozhlasové a televizní vysílání nově volí i Senát.

Povedlo se schválit zákaz prodeje nikotinových sáčků dětem.

V Evropském parlamentu se nám povedlo zřídit tribunál pro vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině.

EVROPSKÝ PARLAMENT

Chráníme svobodu na Internetu. Zamezili jsme automatickým filtrům, které kontrolovaly veškerý nahrávaný obsah na sítě. Zároveň jsme zvýšili odpovědnost internetových firem za prodávané zboží s cílem dosáhnout bezpečnějšího Internet.

Snižujeme lidem účty za energie. Zajistili jsme investice do renovací budov. Díky podpůrným programům a finanční podpoře bude renovace přístupná pro všechny. Podpořili jsme také snížení naši závislosti na ruském plynu a zvýšení energetickou účinnost v průmyslu.

Narovnali jsme podmínky na digitálním trhu. Zpřetrhali jsme monopol technologických gigantů. Díky nám se do legislativy dostala povinnost vzájemné propojitelnosti komunikačních platforem.

Pomáháme Ukrajině. Podpořili jsme granty v hodnotě 500 milionů eur na výrobu munice pro Ukrajinu. Pracovali jsme také na uvolňování jejích obchodních podmínek s Evropskou unií. Důraz vždy klademe na transparentní tok peněz.

Chráníme nejen evropskou demokracii. Zabránili jsme diktátorům ze třetích zemí zneužívat evropské technologie a výzkum proti svým občanům. Vyjednali jsme nová pravidla pro tzv. zboží dvojího použití.

Zamezili jsme diskriminaci. V rámci evropského covid certifikátu jsme zajistili stejnou váhu pro výsledky testů, očkování i prodělání nemoci. Osobní zdravotní data byla také díky naší práci daleko lépe chráněná.

Zvyšujeme kyberbezpečnost. Zlepšili jsme odolnost evropských bank vůči kyberútokům a hrozbám souvisejících s informačními a komunikačními technologiemi. Posílili jsme společné obrany proti hackerům a také rozšířili seznam kritických sektorů, jako je veřejná administrativa, vesmírný výzkum, nebo výroba farmaceutických produktů.

Podpořili jsme evropský průmysl. Zasadili jsme se o nezávislou Evropskou unii v oblasti produkce čipů a jejich komponentů. Miliardy eur putují díky nám do inovací.

Zlepšujeme kvalitů výrobků. Díky Pirátům se zvýší životnost výrobků a zároveň zlepší dostupnost opravářů. Levnější opravy zajistí také méně odpadu. Oprava by neměla být dražší než nákup nového výrobku.

Podpořili jsme jednotnou nabíječku. Laptopty, foťáky, mobily a další elektronická zařízení budou muset fungovat na univerzální nabíječku USB-C. Usnadníme tím život spotřebitelů ale také výrazně snížíme objem elektronického odpadu.