
Senát těsně schválil zákon o podpoře bydlení ve vládou vykostěné podobě. Piráti slibují další boj i pomoc lidem v terénu
Senát dnes o dva hlasy schválil zákon o podpoře bydlení z pera Pirátů. Měl pomoci až 1,6 milionu lidí, kterým hrozí ztráta domova, vládní koalice z něj ale ještě ve Sněmovně vyřadila klíčové prvky. Zákon tak pomůže mnohem méně lidem, než Piráti zamýšleli.

Zastrašit se nenecháme, říká Michálek k žalobě od uhlobarona, který vyrostl na zdražování
Uhlobaron Pavel Tykač, který zbohatl díky drahým cenám energií, podal žalobu na šéfa pirátských poslanců Jakuba Michálka. Vadí mu jeho blog s názvem Pravda o mocenském oligopolu na serveru Seznam Medium. Michálek v něm napřímo popsal, že Tykač přes radního Pavla Matochu a další lidi ovlivňuje dění ve veřejnoprávní České televizi, má mediální vliv a prolobboval si úlevy v platbách za rekultivaci dolů.

„Změnit audit DSŘ fakt není problém.“ Piráti se obrátili na policii, dostali nabídku přepsat obsah auditu
Piráti se obrátili na policii kvůli auditu digitalizace stavebního řízení. Minulý týden je kontaktovali hlavní auditor z právní kanceláře Portos, Jan Sůra, a jeho prostředník s výměnným obchodem. Slíbili, že Pirátům ukáží dopředu finální verzi auditu a budou maximálně vstřícní k jejich připomínkám, pokud strana nebude dál kritizovat problematickou minulost advokátní kanceláře Portos spojenou s kauzami Andreje Babiše. Změnit něco v auditu prý „fakt není problém“. Piráti považují nabídku za nepřijatelnou a vše předali vyšetřovatelům. Portos vybralo v pochybném výběrovém řízení ministerstvo práce a sociálních věcí pod vedením Mariana Jurečky. Piráti vyzvou vládu k vysvětlení a okamžitému řešení kauzy.

Senátem prošla osekaná verze zákona o lobbingu. ODS šla na ruku finančníkům z PPF. Teď půjde o to, zda dá vláda na dodržování zákona o lobbování kontrolory
Senát dnes schválil „vykuchanou“ verzi zákona o lobbingu. Piráti dlouhodobě volají po přijetí tohoto zákona. Se zněním, které prošlo Poslaneckou sněmovnou a dnes i Senátem, ale nesouhlasí. Zákon především vypustil z okruhu lobbovaných asistenty zákonodárců. Naopak byl do zákona už předtím protlačen návrh poslankyně Evy Decroix (ODS), podle něhož se nebude v návrzích legislativy uvádět, v zájmu které konkrétní firmy byly prolobbovány. ODS tak vyhověla přání finanční skupiny PPF. Piráti upozorňují, že vláda musí na kontrolu dodržování zákona zřídit místa kontrolorů na Ministerstvu spravedlnosti.

Komentář Kláry Kocmanové: Naděje pro oběti: Výbor podpořil návrh, který vrací peníze z trestné činnosti obětem, aby nemizely ve státní kase
Ústavně-právní výbor podpořil pirátské poslankyně Kláry Kocmanové, díky němuž mají peníze z trestné činnosti pomáhat přímo obětem. Návrh má zajistit, že se oběti dočkají skutečné pomoci a podpory, kterou si zaslouží.

6 pirátských zářezů, které už dnes zlepšují lidem život v Česku
Levnější bydlení, moderní stát, politika s čistým štítem: podívejte se, jak Piráti za své působení ve vládě a Sněmovně mění Česko. Zařídili jsme, aby stát konečně sloužil lidem – od levnějších bytů až po občanku v mobilu.

Přetížený systém, porušování zákona a zpožděné vyplácení peněz lidem. IT projekty na MPSV jsou „císařovy nové šaty“ za tři miliardy, kritizují Piráti
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) utratilo v letech 2018–2023 víc než 3 mld. Kč za nové informační systémy. Žádný klíčový projekt však není dokončen, provoz starých systémů dál polyká stovky milionů a lidé čekají na důchody i dávky déle než zákon dovoluje. To vyplývá z nejnovější kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), kterou ve dnes projedná Kontrolní výbor Poslanecké sněmovny. Piráti stav digitalizace resortu práce a sociálních věcí označují za „císařovy nové šaty“ – tedy něco, co se navenek tváří jako úspěch, ale ve skutečnosti nefunguje. A i když to všichni vidí, málokdo o tom mluví nahlas. Piráti proto budou požadovat jasný harmonogram nápravy.

Poslanci projednají změny trestání. „Legální konopí je cesta zdravého rozumu, ale šli bychom dál,“ míní Piráti
Ústavně-právní výbor Sněmovny zítra projedná zásadní změnu trestního zákoníku, která může přispět k modernizaci Česka a snížení počtu vězňů. Očekává se, že výbor doporučí zvýšení legálního množství konopí doma na 200 gramů. Vedle toho poslanci projednají pirátský návrh na legalizaci pěstování a regulovaný trh, který by mohl státní pokladně přinést až tři miliardy ročně.

Piráti v Karlovarském kraji podali podnět k prošetření zneužití veřejných peněz ke kampani hnutí ANO
Piráti v Karlovarském kraji dnes podali oficiální podnět k Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Důvodem je dotační program s heslem „Vrátíme Vám, co Vám vláda vzala“, který podle Pirátů zneužívá veřejné prostředky k nepřímé volební propagaci hnutí ANO.

Piráti v Praze vysílají do voleb další odborníky a odbornice. Sestavu doplní spolupředsedkyně strany Zelených Gabriela Svárovská, Martin Rota, Petr Němec a Alena Jančíková
Piráti plní sliby o účasti nezávislých odborníků na kandidátce do letošních sněmovních voleb. V hlasování na pirátském fóru pražská členská základna podpořila účast vybraných jednotlivců. Do boje o hlas v Poslanecké sněmovně se dnešním dnem kromě spolupředsedkyně Strany zelených a bývalé diplomatky Gabriely Svárovské na 12. místě přidává také influencer a popularizátor vědy Martin Rota na 16. místě, poté advokát Petr Němec na 22. místě, a dále ředitelka České asociace paraplegiků Alena Jančíková na místě 23.

Ruské jaderky a čínské sítě v Evropě? Europarlament říká jasné ne: Gregorová pomohla vyjednat společnou kontrolu investic
Štrasburk, 8. května 2025 – Evropský parlament dnes schválil svou pozici k nové legislativě o tzv. screeningu zahraničních investic. Cílem je posílit ochranu klíčových evropských sektorů před vlivem nepřátelských režimů, jako jsou Čína, Rusko nebo Írán. Zákonodárci tak reagují na rostoucí obavy z toho, že investice do strategické infrastruktury mohou být zneužity ke špionáži, sabotáži nebo krádeži technologií. Europoslankyně Markéta Gregorová se na vyjednávání nových pravidel významně podílí z pozice stínové zpravodajky Výboru pro mezinárodní obchod (INTA).

Konec korupci a byrokracii, transparentnost a efektivita na prvním místě: Piráti předkládají reformu antimonopolního úřadu
Zjednodušit a zpřehlednit systém, snížit byrokracii a zamezit korupci – to jsou hlavní cíle pirátských návrhů na reformu antimonopolního úřadu. Ten dnes předložili Sněmovně. Reformu antimonopolního úřadu má vláda Petra Fialy ve svém programovém prohlášení. Piráti svůj návrh nyní předkládají ve zrychleném režimu, v tzv. devadesátce, aby se stačil projednat ještě v tomto volebním období. Zároveň tlačí na koalici, aby začala ve Sněmovně projednávat i druhý návrh týkající se antimonopolního úřadu, který připravil pirátský ministr Šalomoun. Ten má mimo jiné řešit kontrolu trhu, rozbíjet monopoly a oligopoly a bránit kartelovým dohodám mezi supermarkety, které vedou k neustálému zdražování. Ten ve Sněmovně leží nedotčený od října loňského roku.

Souček přestal být poslušný pejsek radních. Piráti vyzvali vládní většinu, aby odvolala i radní Matochu a Xavera Veselého
Pirátská strana vyzývá předsedkyni Poslanecké sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou a Fialovu vládní většinu, aby odvolala radní ČT Pavla Matochu a Luboše Xavera Veselého. Odpovídají totiž za škodu 4 milionů korun a porušují povinnosti členů mediální rady.

Piráti: Školy stále nevědí, kolik dostanou peněz. Nejasné financování škol a vysoké poplatky fondů ohrožují budoucnost Česka
Piráti kritizují vládu za zmatečné změny ve školství a varují před nejistotou, kterou přinesly překotné návrhy změn ve financování nepedagogických pracovníků i nejasný rozpočet pro školy v příštím roce. Upozorňují také na to, že novela školského zákona neřeší financování pomůcek pro žáky, což může prohloubit rozdíly mezi regiony. Zároveň požadují spravedlivější podmínky pro lidi v náročných profesích a prosazují snížení poplatků u penzijních fondů, aby si lidé mohli na důchod skutečně naspořit více.

Politici odmítli průhledný bankovní účet pro politické strany a zrušili si postih za zjevně lživou kampaň
Poslanecká sněmovna dnes promarnila šanci ochránit voliče před špinavými praktikami. Poslanci odmítli průhledný bankovní účet na výdaje stran před oficiálním začátkem voleb. Piráti přitom upozorňovali, že přitom z těchto neprůhledných peněz dnes strany platí billboardy, kterými je oblepená republika. Z nového zákona o volebních kampaních dále poslanci vyškrtli klíčové ustanovení, které mělo umožnit postihovat zjevné lži a hrubé urážky pokutou až dva miliony korun. Strany přitom dostávají z peněz daňových poplatníků stovky milionů korun ročně, nad kterými není žádná veřejná kontrola.

Komentář Kláry Kocmanové: Jak novela lesního zákona ohrožuje budoucnost našich lesů
Za Piráty chceme lesy pestré, plné života, podporujeme liberalizaci zákona pro soukromé vlastníky a přizpůsobení lesů klimatické změně. Podala jsem celkem 7 pozměňovacích návrhů. Jejich cílem je posunout tuto novelu směrem k udržitelnějšímu hospodaření s lesy. Bez výsledku, ANO, ODS, TOP 09, KDU ČSL i SPD je odmítli.

Piráti startují kampaň za dostupné bydlení „Kde domov tour“ a vezou s sebou petici za řešení bytové krize
Krize bydlení tíží Česko. Piráti proto dnes na Nákladovém nádraží Žižkov odstartovali celostátní kontaktní kampaň „Kde domov tour“, v rámci níž občanům představí, jak a kde postavit více bytů a jaká opatření zlepší situaci, zejména mladých lidí a rodin v bytové nouzi. V následujících dvou měsících navštíví Piráti všechny kraje po celé České republice. Spolu s kampaní s sebou Piráti povezou i svou petici „Chci domov svůj”. V ní vyzývají všechny občany, aby svým podpisem apelovali na politickou reprezentaci k urychlenému řešení krize bydlení. Ta se totiž týká všech Čechů.

Ministři Výborný a Stanjura prominuli Agrofertu 20 miliard Kč. Piráti odhalují klíčový podezřelý posudek
Skandál kolem Agrofertu nabírá na obrátkách. Jak dnes v podrobné analýze odhalily Seznam Zprávy, pouze Piráti se skutečně postavili střetu zájmů Andreje Babiše a dosáhli historicky prvního pravomocného rozsudku, který tento střet potvrdil. Oproti tomu ministři Stanjura a Výborný podle Pirátů selhali na celé čáře – místo důsledné kontroly se spokojili s čestnými prohlášeními Agrofertu a tím mu fakticky odpustili 20 miliard korun. Klíčovým dokumentem, na který se Lesy ČR odvolávaly, je posudek advokátní kanceláře PORTOS, kterou mimo jiné ministr Marian Jurečka bez standardního veřejného výběrového řízení vybral, aby prováděla audit digitalizace stavebního řízení. Právě tento posudek nyní analytický tým Pirátů zveřejňuje a označuje jej za krajně podezřelý.

„Vraždy nesmí zůstat nepotrestané,“ říká Michálek. Vítá, že Piráti a občanská společnost zastavili náhubkový zákon
Možná jste zaznamenali v podcastech o vraždách a zločinech, že v Česku máme promlčení vražd už po 15 letech. Spolu s Rumunskem je to nejkratší doba v Evropě. Piráti proto navrhli prodloužit promlčení vraždy na 30 let. Cílem je zajistit, aby i po letech mohli být pachatelé nejzávažnějších zločinů postaveni před soud a pozůstalé rodiny se dočkaly spravedlnosti. Piráti také zastavili zamýšlený náhubkový zákon z pera stínového ministra spravedlnosti Radka Vondráčka (ANO) – i to přispěje k větší bezpečnosti lidí namísto ochrany mafiánů a korupčníků.

Piráti: Peníze z trestné činnosti mají pomáhat obětem, ne mizet ve státní kase
Jak zajistit, aby se oběti trestných činů dočkaly skutečné pomoci, a ne jen slibů na papíře? Právě na to míří pozměňovací návrh, který dnes ve druhém čtení předložila poslankyně Klára Kocmanová (Piráti). Jejím cílem je, aby stát využívat peníze z majetkových trestních sankcí tam, kde mají největší smysl – tedy na podporu těch, kteří se stali oběťmi trestných činů.