Přesuňme miliardové dotace pro podnikatele v návrhu rozpočtu do podpory rodin, výstavby bydlení a školek, navrhují Piráti
Praha, 20. listopadu 2024 – Piráti dnes ve druhém čtení návrhu státního rozpočtu na rok 2025 navrhli převést 6,5 miliardy z dotací pro podnikatele hlavně na rodičovský příspěvek, výstavbu škol a bydlení. Vedle toho Piráti navrhli přesuny peněz, aby stát splnil slib vyšších platů učitelů, podpořil dostupnost dětských skupin a školních psychologů, pomohl předcházet závislostem, střetům zájmů a korupci, nebo zajistil vzdělávání ředitelů škol a dostupné hygienické potřeby na školách. Návrh státního rozpočtu nepodpořili Piráti už na vládě - v prvním čtení navrhovali snížit deficit o 12 miliard, což tehdy koalice odmítla.
Pomoc Ukrajině musí být prioritou, shodují se Gregorová, Farský a Kolář
Brusel, 19. listopadu 2024 - Europoslanci si připomínají 1000 dnů od začátku agresivní ruské války na Ukrajině. Podle českých zástupců za Piráty, STAN a TOP 09 musí Evropa dál pomáhat Ukrajině a nesmí také zapomínat na vlastní obranyschopnost. Uvedli to během setkání s novináři v Bruselu. Markéta Gregorová (Piráti), Jan Farský (STAN) a Ondřej Kolář (TOP 09) se shodují také na potřebě lepšího vymáhání sankcí vůči Rusku.
Sněmovna schválila návrh pro studentské půjčky. Při správném nastavení mohou finančně pomoci tisícům studentů a umožní studium těm, kteří si to nyní nemohou dovolit
Praha, 20. listopadu 2024 – Sněmovna dnes schválila pozměňovací návrh k zákonu o vysokých školách, který přináší výraznou změnu v podpoře vysokoškolského vzdělávání, na kterém se podíleli Piráti. Změna umožňuje vládě flexibilně nastavovat podmínky studentských půjček prostřednictvím vládního nařízení, čímž otevírá cestu pro zavedení státních vratných grantů inspirovaných švédským modelem. Tento systém by měl studentům usnadnit financování jejich vzdělání, aniž by je hned na startu dospělého života zatížil dluhy.
Dostupnější a důstojnější zaměstnávání pro lidi znevýhodněné na pracovním trhu. S podporou Pirátů dnes Poslanecká sněmovna schválila zákon o integračním sociálním podniku
Praha, 20. listopadu 2024 – Lidé se znevýhodněním, mladí dospělí opouštějící dětský domov nebo třeba lidé, kteří přišli o práci pár let před důchodem. Ti všichni hledají na trhu práce zaměstnání mnohem obtížněji. Obzvlášť pokud k tomu, aby práci mohli vykonávat, mají specifické zdravotní či jiné potřeby. Všem těmto skupinám lidí znevýhodněných na trhu práce pomůže důležitý zákon o integračním sociálním podniku, který právě schválila Poslanecká sněmovna. Týká se dostupnějšího důstojného a stabilního zaměstnávání lidí s různě specifickými potřebami a zajistí také vznik registru sociálních podniků, díky kterému bude pro firmy snadnější najít důvěryhodné partnery a dodavatele – třeba právě z řad sociálních podniků. Zákon za Piráty předložila Olga Richterová už v minulém volebním období ve spolupráci se stranami tehdejší vládní koalice. K jeho projednání však za tehdejší vlády vůbec nedošlo.
Reforma antimonopolního úřadu je v ohrožení. Poslanec Bartoš apeluje na ministra Kulhánka, místopředsedkyně Hajnová vyzývá Petra Mlsnu k ukončení nátlakových praktik
Praha, 19. listopadu 2024 – Reforma Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, kterou připravil Ivan Bartoš ještě jako ministr, má přinést moderní a předvídatelnou kontrolu veřejných zakázek, zrychlení přezkumu, efektivnější plánování strategických investic a značné úspory. Návrh byl ale koncem října stažen z Legislativní rady vlády zpět na Ministerstvo pro místní rozvoj. „Hrozí velké osekání návrhu, současný šéf Úřadu si asi nechce nechat vzít tu obrovskou moc koncentrovanou v jeho rukách. Je mojí povinností na to upozornit a snažit se klíčové pilíře reformy zachránit,“ uvedl Bartoš.
Ochrana obětí musí být prioritou: Olga Richterová interpeluje premiéra kvůli rozšiřování zpovědního tajemství v návrhu smlouvy se Svatým stolcem
Praha, 18. listopadu 2024 – Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová podala písemnou interpelaci na premiéra Petra Fialu ohledně smlouvy mezi Českou republikou a Svatým stolcem. Tato smlouva, která čeká na ratifikaci, rozšiřuje zpovědní tajemství i na tzv. pastorační pracovníky a zavádí jeho praktickou neomezenost v českém právním řádu. Podle Richterové může tento krok vážně ohrozit práva obětí sexuálního zneužívání a obětí dalších trestných činů.
„Nechte odborné záležitosti odborníkům." Piráti varují před zapojením čínských firem do kybernetické bezpečnosti státu
Praha, 15. listopadu 2024 - Sněmovna projednává zákon o kybernetické bezpečnosti. Podle nejčernějšího scénáře by měl přinést osekání pravomoci Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost a zároveň povolit, aby se na kritické infrastruktuře státu podílely čínské technologie. Piráti před tím varují.
Energetické nápoje jsou jako cigarety: dětem do pusy nepatří – vláda schválila novelu zákona, kterou spolupodepsala Olga Richterová
Praha, 13. listopadu 2024 – Vláda dnes na svém jednání schválila zákaz prodeje energetických nápojů dětem. Podle názoru odborníků, z nichž Piráti vycházejí při tvorbě návrhů zákonů a vlastního programu, jsou energetické nápoje návykové směsi zdraví škodlivých látek a jako takové dětem do ruky nepatří. „Je důležité si uvědomit, že nic jako bezpečné množství energetického nápoje pro děti neexistuje, jejich škodlivost můžeme srovnávat s cigaretami a tak k nim také musíme přistupovat,“ říká k rozhodnutí vlády místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová, která návrh spolupodepsala.
Konopí smíte vypěstovat, ale nesmíte sklidit. „Je to jako byste mohli chovat tři slepice, ale ty mohly snést maximálně jedno vejce, jinak dostanete pokutu nebo půjdete do kriminálu. Prostě to nevychází,” říká Bartoš
Praha, 13. listopadu 2024 – Piráti kritizují změnu trestního zákoníku Ministerstva spravedlnosti, kterou má dnes projednat vláda. Podle Pirátů jde o nedotažený pokus o řešení problematiky konopí, který kriminalizuje běžné uživatele a přehlíží závažné společenské a ekonomické důsledky spojené s nelegálním trhem. Vládní návrh legalizace konopí totiž sice zmírňuje postihy za držení 25 gramů sušiny na veřejnosti, ale stanovený limit 50 gramů pro domácí držení není realistický. Povolené tři rostliny mohou každá vyprodukovat podle expertů až 300 gramů. Návrh tak de facto trestá legální pěstitele. Piráti proto navrhují zvýšení limitu až na 900 gramů, což je strop, aby byl návrh funkční a neodkazoval pěstitele na černý trh. Piráti dlouhodobě usilují o smysluplnou regulaci a varují, že pokud vláda návrh schválí v této nefunkční podobě, vystavuje budoucí pěstitele kriminálnímu postihu a promešká šanci zavést moderní a efektivní přístup po vzoru řady zahraničních zemí.
Piráti si zvolili nové předsednictvo: kromě předsedy Zdeňka Hřiba je povede Hana Hajnová, Martin Šmída a Michal Bláha
Praha, 9. listopadu 2024 – Česká pirátská strana si dnes na zasedání Celostátního fóra v Praze zvolila nové Republikové předsednictvo. To Piráty povede další dva roky a provede je i volbami do Poslanecké sněmovny. Kromě předsedy Zdeňka Hřiba si členky a členové vybrali Martina Šmídu, Hanu Hajnovou a Michala Bláhu.
Předsedou Pirátů byl zvolen Zdeněk Hřib
Praha, 9. listopadu 2024 – Novým předsedou České pirátské strany se stal náměstek primátora Hlavního města Prahy Zdeněk Hřib. Nahradí doposud úřadujícího Ivana Bartoše, který byl v čele Pirátů s menší přestávkou téměř patnáct let. V hlasování Celostátního fóra Pirátů, tedy všech členů a členek strany, Hřib zvítězil ve druhém kole volby. Získal 454 hlasů z celkem 866 hlasujících. Druhý skončil ve volbě Lukáš Wagenknecht s počtem 401 hlasů. Zdeněk Hřib tak Piráty povede v následujícím dvouletém funkčním období a provede je i volbami do Poslanecké sněmovny.
Piráti nepodpořili osekaný návrh důchodové reformy, při finálním hlasování Poslanecké sněmovny opustili jednací sál
Praha, 8. listopadu 2024 – Piráti na dnešním jednání Poslanecké sněmovny přímo nepodpořili důchodovou reformu a při finálním hlasováním opustili sál. Snížili tak kvórum pro výpočet výsledků a zároveň tedy přijetí reformy neblokovali. Změny v důchodovém systému jsou podle Pirátů nezbytné, vadí jim ale osekání původně připraveného návrhu, který prošel vládou ještě s účastí pirátských ministrů. Koalice však návrh následně pozměnila.
Rozhovor s Ivanem Bartošem: Sotva jsme skončili ve vládě, okamžitě byly některé věci smetené. A s Fialou to bylo jinak
Ve velkém bilančním rozhovoru se dlouholetý předseda Pirátů Ivan Bartoš ohlíží nejen za tím, jak z jeho pohledu probíhala digitalizace stavebního řízení, ale také za celkovým pobytem ve vládě Petra Fialy nebo v politice obecně. Jak ho politika změnila, v čem se ponaučil a co by dneska dělal jinak? I o tom je rozhovor, který s Ivanem Bartošem vedl pro Info.cz Vratislav Dostál.
Ivan Bartoš ve Sněmovně vystoupil k tzv. bypassu stavebního řízení
Dražší a delší cesta. Vláda i přes vlastní sliby rezignovala na digitalizaci stavebního řízení a dotažení projektu odložila o 3 roky. Tzv. bypass digitalizace stavebního řízení, který stavebním úřadům umožní nadále využívat staré systémy vedle nového digitálního řešení Sněmovna schválila. Tento krok začalo ministerstvo připravovat ještě za působení Ivana Bartoše ve funkci. Nelze ale podpořit, že vláda tuto přechodnou dobu natáhla na neuvěřitelné tři roky, protože chce systémy stavět odznova. Fakticky tak na digitalizaci rezignovala a vše dala na léta k ledu. Předseda Pirátů Ivan Bartoš ve Sněmovně k tématu vystoupil s následující řečí.
Reforma ÚOHS je nutná a nesmí být odložena, říká Bartoš
Praha, 5. listopadu 2024 – Reforma Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), kterou inicioval předseda Pirátů Ivan Bartoš, je nyní v ohrožení. Poté, co byli Piráti vyhozeni z vlády, současná koalice ustupuje od závazků týkajících se potřebné reformy. Cílem Pirátů bylo vytvořit transparentní a efektivní systém dohledu nad veřejnými zakázkami, který nejen zrychlí proces schvalování strategických investic, ale také zvýší jeho předvídatelnost. Současný stav je totiž neudržitelný.
Stát razantně zjednodušil formuláře k exekucím. „Věřím, že inspirujeme další úřady,” říká Michálek
Praha, 1. listopadu 2024 – Poslanec Jakub Michálek prosadil jedno z největších zjednodušení pověstných formulářů českých úřadů. Původní formulář informující lidi v exekucích o nutnosti zaplatit se zkrátí z deseti stránek na jediný list. Tento krok ušetří ročně okolo 1,8 milionu listů papíru. Změna dnes nabyla účinnosti a exekutoři mají pět měsíců, aby své formuláře zjednodušili.
Ivan Bartoš podal interpelaci na premiéra: Varuje před rizikem nenaplnění zákona o digitálních službách
Praha, 31. října 2024 – Předseda Pirátů Ivan Bartoš dnes podal interpelaci na premiéra. Dotazuje se na další plány naplnění zákona o právu o právu občana na digitální služby a upozorňuje na zpoždění digitalizačních procesů na jednotlivých ministerstvech. Bartoš také připomněl, že už 7. května 2024 požádal premiéra i ostatní ministry o urychlení kroků ve vybraných resortech, kde digitalizace zaostává, a znovu upozornil na riziko blížící se účinnosti zákona o právu na digitální služby, který má vstoupit v platnost už 1. února 2025.
komentář předsedy Pirátů Ivana Bartoše: Máme náskok před Evropou. České eDoklady nás připraví na příchod eWallet
Evropská digitální peněženka, eWallet, bude za dlouho. České eDoklady tu jsou už teď a lidé je aktivně používají. Stáhlo si je už přes půl milionu lidí a z pohledu evropské digitální peněženky budou do budoucna výhoda. Předběhli jsme Evropu. A na příchod eWallet budeme připravení.
Podpora rodin je pro Piráty priorita, chtějí místa ve školkách už pro děti od dvou let. Rodinám to pomůže v lepším slaďování osobního, rodinného i pracovního života
Praha, 29. října 2024 – Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová spolu s pirátskými kolegy předložila k návrhu o dětských skupinách i úpravu, která má postupně zajistit místa ve školkách či dětských skupinách pro děti už od dvou let věku. Novela zákona o dětských skupinách rozšiřuje možnost volby pro rodiče malých dětí. Těm rodičům, kteří se chtějí vrátit do práce, pomůže lépe sladit svůj rodinný a pracovní život.
Korporace by měly povinně zveřejňovat, koho lobbují a kolik peněz za to utrácí, navrhují Piráti. Jasná a vymahatelná pravidla tu chybí roky
Praha, 29. října 2024 – Osmý protikorupční zákon Pirátů, tentokrát k lobbování, se opět posunul. Piráti představili své návrhy k lobbingu a opět zdůraznili, jak je důležité přijmout taková řešení, která povedou k větší transparentnosti lobbování a ke stanovení jasných a pro všechny platných pravidel. Součástí pirátských návrhů je to, aby bylo možné veřejně dohledat, s kým se jednotlivé korporace v rámci lobbingu schází a kolik za to utrácejí peněz, aby se nová opatření vztahovala i na asistenty poslanců a firmy, kde má stát podíl. A konečně, aby kromě přijetí zákona stát dohlédl i na jeho vymahatelnost – tedy aby počítal s tím, že nová pravidla budou vyžadovat také to, aby na jejich dodržování někdo dohlížel.