„Piráti jsou protikorupční strana a jsme v tomto názoru dlouhodobě konzistentní. Lidé, kteří se rozhodnou zachovat správně a upozorní na nepoctivé jednání, tím chrání zdraví, životy i veřejné peníze. Tito lidé jsou ale zároveň často terčem šikany šéfa, výhružek či vyhazovu z práce. Když už se rozhodnou udělat správnou věc, je na místě, aby jim stát poskytl potřebnou ochranu. Konkrétně to znamená, aby mohl soud prošetřit, zda byl postih oprávněný či šlo o odvetu,“ uvedl Jakub Michálek.
Předseda poslaneckého klubu Pirátů dále upozornil, že ochrana oznamovatelů a anonymní oznamovací kanály jsou již mezinárodní protikorupční standard. Pro důvěru zaměstnanců v řádné prošetření kauz je však důležité, aby měly úřady ze zákona povinnost všechna oznámení prošetřovat, a to včetně těch anonymních.
„Víme, že zhruba polovina oznámení jsou anonymní, protože mohou znamenat ohrožení osoby, která se na úřady obrací. Můžeme si vzpomenout na kauzu ROP Severozápad, kde šlo o mnoho miliard peněz daňových poplatníků, a další, kde k nahlášení korupce došlo. V praxi to funguje tak, že oznamovatel použije raději anonymní oznamovací kanál, kde od úřadu dostane odpověď ohledně prošetření věci, a pokud vidí dobrou vůli a je to potřeba, typicky se rozhodne svou identitu odhalit. Pokud anonymní cesta nebude, klesne účinnost rozkrývání korupce asi na polovinu. Každopádně ale nechceme, aby úřady nově házely vážná, ale anonymní upozornění do koše, protože pak bude skrytá korupce pokračovat. Proto jsem navrhl, aby se úřady a veřejné instituce musely ze zákona zabývat všemi oznámeními. Návrh jsem podal spolu s kolegy ze STAN a TOP 09,“ upřesnil Michálek.
Na zákoně ani na jeho doplnění nicméně není koaliční shoda a hrozí tak, že okleštěný zákon o whistleblowingu prosadí ministr spravedlnosti Blažek s hlasy ANO. Byla to ale paradoxně Babišova vláda, která předložila ještě přísnější zákon o oznamovatelích, podle kterého by anonymní oznámení musely přijímat nejen veřejné instituce, ale i soukromé firmy.
Ze zahraniční známe případy, kdy oznamovatelé upozornili například na smrtelně nebezpečné léky, může jít ale třeba o masivní podvody zákazníků nebo i o šikanu dětí ve škole. Pro Piráty je důležité, aby byl postoj státu jasný a zásadový.
„Podle současného vládního návrhu pana ministra Blažka by ani ministerstva neměla mít povinnost prošetřovat anonymní oznámení, což by byl horší stav, než je nyní. Nechápeme, proč chce pan ministr Blažek na ministerstvech možnost anonymních oznámení zrušit, v praxi s tím totiž není problém, spíš je problém malá důvěra a malá úspěšnost rozkrývání kauz. A navíc tak činí s pomocí Babiše, který úplně obrátil proti tomu, když byl ve vládě. Naproti tomu my Piráti chceme, aby se stát jasně zastával whistleblowerů, kteří měli odvahu upozornit na korupci nebo neetické jednání. Bude záležet na našich koaličních partnerech, ale i opozici, zda se tato důležitá zbraň proti korupci,“ dodal Michálek.