Štrasburk/Lucemburk, 18. října 2022 – V Evropě sílí hlasy, které volají po přechodu z rozhodování jednomyslností v Radě Evropské unie k rozhodování kvalifikovanou většinou v oblastech, v kterých se rozhodování jednomyslností stále ještě používá, zejména v oblasti zahraniční a bezpečnostní politiky. Bude to i jedno z témat dnešní Rady pro obecné záležitosti v Lucemburku. Podle Pirátů, kteří změnu dlouhodobě prosazují, to posílí akceschopnost Evropské unie, což je pro Česko klíčové. Je ale potřeba začít jednat rychle.
„Je dobře, že se Evropskému parlamentu podařilo přesvědčit české předsednictví, aby začalo řešit otázku přechodu z rozhodování jednomyslností k rozhodování kvalifikovanou většinou v zahraničně-bezpečnostní politice. Už v červnu jsme k tomu vyzvali v Evropském parlamentu a přejí si to také lidé,“ připomíná Kolaja a naráží na závěry roční evropské debaty s občany nazvané Konference o budoucnosti Evropy. „Zejména v dobách globální krize se ukazuje, že rozhodování národních vlád v Radě Evropské unie je zastaralé a reakce Evropy jsou kvůli tomu pomalé a neobratné,“ dodává.
Podle Kolaji se až příliš často nacházíme v situaci, kdy jediná země blokuje rozhodování celé Evropy. „Využití veta většinou reálně nereflektuje zahraničně-politické národní zájmy, ale zneužívá se pro politické vydírání za ústupky v jiné oblasti. V některých případech také k prosazování zájmů vnějších aktérů, a to především Ruska a Číny. Naposledy jsme to opakovaně viděli při schvalování sankcí proti režimu Vladimira Putina, kdy maďarský premiér Viktor Orbán držel v kleštích zbytek Evropy,“ upozorňuje Kolaja.
Na dnešním jednání Rady pro obecné záležitosti by měli ministři pro evropské záležitosti řešit možnost přejít na hlasování kvalifikovanou většinou s využitím překlenovacích ustanovení (tzv. passarelle clause). To by umožnilo v některých oblastech hlasování přejít i bez změn zakládajících smluv. Ministři by se měli také věnovat svolání konventu, po kterém volá Evropský parlament na základě výsledků Konference o budoucnosti Evropy, který by úpravu smluv projednal. „Je to ohromná příležitost pro české předsednictví zasloužit se o opravdu historický posun směrem k větší efektivitě Evropské unie. Zejména v kontextu války na Ukrajině je posílení naší akceschopnosti důležitější, než kdy dříve,“ dodává Kolaja.