„Dodnes se mi stáhne žaludek, když si vzpomenu na případ, kdy otčím dva roky opakovaně znásilňoval svou nevlastní dceru, natáčel ji na video a vyhrožoval zveřejněním záznamů. A na to, jak Krajský soud v Brně zmírnil jeho trest na podmínku s odůvodněním, že znásilňování nemělo na dívku větší dopad. Ta se následně několikrát pokusila o sebevraždu," vzpomíná Klára Kocmanová na velmi medializovanou kauzu, která pobouřila odborníky i veřejnost. „Nemůžeme dovolit, aby podobné případy měly kromě mírných trestů ještě dohru v bagatelizaci sexuálního násilí ze strany soudů. Je nezbytné, aby soudci byli pravidelně školeni, mimo jiné v oblasti sexuálního násilí, a mohli tak lépe porozumět obtížné situaci obětí,“ zdůrazňuje Kocmanová.
Návrh také otevírá důležitou diskusi o zlepšení přístupu ke spravedlnosti pro zranitelné skupiny, jako jsou děti, osoby s duševními onemocněními nebo oběti násilí. „Je načase modernizovat náš právní systém a vytvořit podmínky, které obětem trestných činů skutečně pomohou. Zároveň bychom ale neměli zapomínat také na to, že mnoha obětem domácího a sexuálního násilí dnes namísto státu zajišťují pomoc neziskové organizace, které jsou dlouhodobě podfinancované,“ dodává Kocmanová s tím, že společně s Piráty k zákonu plánují i několik úprav, které by se zaměřily na lepší pomoc a podporu obětí ještě více. „Je naším úkolem připravit zákon tak, abychom tu měli systém, který ty nejzranitelnější nezklame, ale naopak posílí jejich důvěru ve spravedlnost," uzavírá.
Piráti věří, že otevřená debata ve Sněmovně pomůže prosadit legislativní změny, které zlepší životní situaci obětí trestných činů a zajistí lepší a férovější vymahatelnost jejich práv i před zákonem.