„O zavedení dětského ombudsmana jsme u nás usilovali desítky let. Práva dětí totiž není snadné hájit. Leckdy patří mezi ty nejslabší skupiny obyvatel – ocitnou se v komplikované rodinné situaci, nikoho nemají, nebo o péči o ně probíhá spor. Tyto děti pak potřebují pomoc a zastání a stát dnes jejich práva mnohdy dostatečně neprosazuje,“ dodala Richterová s tím, že v praxi budou fungovat dva samostatně působící ombudsmani – stávající veřejný ochránce práv, a nově i ten dětský.
„Tento zákon pomůže, aby měly i tyto děti šanci na šťastnější dětství a aby pro ně byl následně jednodušší vstup do dospělosti. Bez zbytečných dalších traumat. Ostatně to, jak je společnost vyspělá, se pozná právě podle toho, jak zvládá pečovat o ty nejslabší,“ řekla Richterová.
Vhodným kandidátem na dětského ochránce práv bude dle novely člověk starší 35 let s právnickým vzděláním, který se v průběhu předchozích 10 let nejméně 5 let věnoval ochraně či prosazování práv dětí. Novela umožňuje, aby se o funkci ucházeli také soudci či soudkyně, zejména pak ti, kteří projednávají opatrovnické spory.
„Novela zákona přináší dětskému ochránci práv zcela novou kompetenci, která by mu ve striktně vymezených případech umožňovala vstupovat v pozici vedlejšího účastníka do některých řízení týkajících se ochrany práv dětí. Mezi další pravomoci dětského ombudsmana by měla patřit vzdělávací - osvětová činnost o právech dítěte a kontrola dodržování práv dětí,“ uzavřela Richterová.