Štrasburk, 5. července 2022 – Evropský parlament schválil balíček revolučních pravidel pro digitální obry. Europoslanci většinově odsouhlasili dlouho očekávaný akt o digitálních službách a akt o digitálních trzích. Kvůli velkému tlaku digitálních společností považují Piráti akt o digitálních službách za promarněnou šanci v rámci ochrany spotřebitelů. Pirátští poslanci nicméně dokázali zabránit dalším útokům na soukromí online a dosáhli významných úspěchů v aktu o digitálních trzích, kde se podařila prosadit podmínka pro propojitelnost chatovacích platforem.
„Do aktu o digitálních trzích se mi podařilo dostat podmínku pro interoperabilitu chatovacích platforem zdarma. V praxi to znamená, že alternativní služby budou moci umožnit svým uživatelům posílat a přijímat zprávy od dominantních poskytovatelů, třeba z WhatsAppu. Jen tak uživatelé začnou využívat komunikační platformy skutečně dle jejich výběru bez toho, aniž by přicházeli o kontakt se svými přáteli. S výsledkem vyjednávání jsem tedy spokojen. Uživatelé musí být středem této legislativy, což říkám od samého začátku,“ oslavuje výsledek kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja, který na legislativě pracoval jako stínový zpravodaj ve výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů.
Naopak do aktu o digitálních službách se podmínku pro interoperabilitu prosadit nedostalo. Podle europoslance Mikuláše Peksy se ale podařilo prosadit několik dobrých inovací, díky kterým nakonec Piráti pro návrh hlasovali.
„Celkově hodnotím pozitivně změny, které jdou směrem k větší konkurenci na trhu. Podařilo se také zabránit tlaku velkých firem, vydavatelů a jimi zlobovaných států zásadně zpřísnit copyright a omezit svobodu Internetu. Platformy budou zároveň muset hlásit, které příspěvky a proč smazaly, aby pak nezávislé kontrolní orgány mohly vyhodnotit, jestli daná platforma neprioritizuje určité názorové proudy. Zároveň budou platformy muset Evropské komisi a členským zemím zpřístupnit své algoritmy,“ dodává Peksa.
Europoslanci dnešním hlasováním závěrečně potvrdili kompromisní návrh mezi Evropským parlamentem, Komisí a členskými státy. Definitivně ho potvrdí ještě ministři členských zemí na některém z příštích zasedání vedených českým předsednictvím EU