„Ministři vnitra členských států mají na stole pozici, která navrhuje ve WhatsAppu, Messengeru i ostatních komunikačních aplikacích plošně šmírovat tzv. drafty – tedy všechny zprávy, které napíšete do konverzace, ještě před odesláním. Tento způsob je sice prezentován jako kompromis mezi ochranou soukromí, bezpečností a ochranou dětí, ale ve skutečnosti jde o ještě větší narušení soukromí a obcházení šifrování,” sdělila pirátská europoslankyně Markéta Gregorová.

Cílem původního návrhu je sice boj proti dětské pornografii, ve výsledku však regulace narušuje soukromí všech, z každého občana dělá potenciálně podezřelého a k ochraně dětí nepřispívá. 

„Proti zneužívání dětí je nutné bojovat. Schovávat se ale za plošné šmírování soukromé komunikace lidí není řešení. Pokud Chat Control projde, bude vaši konverzaci prohledávat AI. Ta bude zkoumat všechny odkazy, obrázky a videa, které si posíláte, i vše, co máte v Cloudu, a analyzovat, jestli nejde o nelegální obsah. A to na počítači, tabletu i mobilu. Nemůžeme ze všech občanů automaticky dělat podezřelé," uvedl poslanec Ivan Bartoš.

„Ještě ve vládě se nám za Piráty podařilo přesvědčit ministra vnitra Rakušana a změnit původně kladné stanovisko na zdržení se, takže Česká republika nakonec šmírování nepodpořila. Teď ale Česko najednou váhá," dodal Bartoš.

Evropský parlament svou pozici přijal již minulý rok. V ní se jasně vymezil proti celoplošným a nepřiměřeným zásahům do soukromí nás všech. „Společně s mými pirátskými europoslaneckými kolegy se nám v minulém mandátu podařilo přesvědčit Parlament, aby byla detekce zpráv povolena jen cíleně u podezřelých osob na základě soudního příkazu. Ochránili jsme také koncové šifrování soukromých zpráv, které dnes využívá skoro každá běžná chatovací aplikace,” popsala Gregorová.