„Na řadě ministerstev byly spuštěné jednotlivé projekty, například elektronické přijímací řízení na střední školy, portál dopravy nebo portál Jenda pro vyplácení sociálních dávek. Faktem ale je, že nemalá část ministerstev k digitalizaci přistupuje stále formálně a stav digitalizace jejich služeb pro občany a naplnění zákona se neblíží. A to navzdory opakovaným urgencím, ale i pomoci Digitální a informační agentury (DIA). Ta od svého vzniku s naplněním zákona, který umožní obracet se na úřady výhradně elektronicky, pomáhá. To se u některých resortů projevilo – například Ministerstvo průmyslu a obchodu ve svých agendách plnění zákona zajišťuje. U většiny ministerstev ale hrozí, že to nestihnou a celou digitalizaci přehodí na další vládu," řekl Ivan Bartoš a připomněl, že v září 2024 byl do systému eKlep nahrán další materiál shrnující neuspokojivý stav plnění povinností jednotlivých ministerstev.
Z údajů DIA vyplývá, že příprava a publikace interaktivních formulářů je v kritickém zpoždění. Pokud nedojde k rychlé nápravě, zákon o právu na digitální služby bude nutné odložit „Pokud už nějaký odsun musí být, má být jen nezbytně nutný. Hlavním úkolem by mělo být digitální služby pro občany dotáhnout co nejrychleji. Minulá vláda Andreje Babiše v naplnění zákona neudělala nic a předala to dál. Doufám, že tato vláda v posledním roce své činnosti naopak dosáhne maximálního možného posunu ve zpřístupnění služeb lidem online,” uvedl Bartoš.
„Když jsem jako vicepremiér měl na starost koordinaci digitalizace, byly vytvořeny podmínky pro její skutečný rozvoj, ať již skrze priority RVIS, podporu kabinetu či DIA, nebo možnosti v zákoně o zadávání veřejných zakázek využít tzv. rozšířené vertikály pro meziresortní spolupráci. Jednotlivá ministerstva měla na splnění svých povinností tři roky. Přesto se nyní ukazuje, že i přes poskytnutou podporu se naplnění zákona nedaří,” doplnil předseda Pirátů.
„Na MMR se nám v digitalizaci stavebního řízení i přes veškeré komplikace, které mě mrzí, a časový pres, podařilo dodat systémy, díky kterým může občan podat žádost týkající se stavby elektronicky a následně obíhá stavební dokumentace digitálně. To přinese lidem řadu benefitů. I IT experti SPOLU potvrdili, že jde o zásadní posun kupředu. Můj cíl byl jasný: rozhýbat digitalizaci v resortu, který mi byl svěřen, a podpořit resorty ostatní,“ uzavřel Bartoš a požádal v interpelaci premiéra, aby učinil kroky, které by zajistily, že naplnění zákona a dodání služeb bude i pro zbytek volebního období pro vládu prioritou. A že případné odložení zákona nepovede k tomu, že digitalizace v Česku bude pouze vizí budoucnosti, ale naopak realitou pro občany.