„Vláda by se měla zabývat tím, jak lidem zlevit energie. Proto jsem navrhl zrušit zákaz dynamického určování ceny, takzvané spotové tarify, které by části zákazníků snížily výdaje o tisícikoruny ročně. Díky spotovým cenám by stát méně dotoval výrobce energií. Na to by se měla soustředit vláda namísto dalšího narušení právního státu,” řekl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.
Vláda brání lidem, kteří dokážou přizpůsobit svou spotřebu elektřiny, třeba díky tomu, že mají různé možnosti topení, uspořit až 4 000 korun ročně,“ doplnil Michálek.
Piráti dnes ve Sněmovně odmítli návrh ODS, který by zpětně měnil podmínky na trhu a odradil investory do obnovitelných zdrojů energií. Sněmovna tento návrh zamítla.
„Za Piráty jsme prosazovali aktualizaci podmínek pro podnikání v energetice a férové nastavení dotační podpory pro nové výstavby fotovoltaik, odmítli jsme ale zpětné zásahy do celého odvětví, které podrývají důvěru v právní stát, odrazují investory a povedou k arbitrážím. Tímto návrhem v energetickém zákoně se ministr Stanjura pokusil, jen pro to, aby zalepil díru v rozpočtu, ještě víc podkopat důvěru v podnikatelské prostředí v Česku. Přitom úkolem vlády by měl být přesný opak – důvěru investorů v Česku posilovat. Takový přístup by nás v důsledku uvrhl do náručí uhelných oligarchů, kterým bychom zaplatili mnohem víc, než když budeme posilovat vlastní čisté zdroje energií,“ vysvětluje pirátská poslankyně Klára Kocmanová.
„České republice ujel v oblasti obnovitelných zdrojů vlak a namísto snahy jej dohnat, jsme svědky stavění dalších a dalších překážek. Loni jsme z obnovitelných zdrojů vyrobili pouhých 15 % elektřiny (3,5 GW), ale přitom deklarujeme cíl do roku 2030 instalovaný výkon ztrojnásobit (na 9,1 GW),” uvedla místopředsedkyně Pirátů Hana Hajnová k návrhu ODS, který zatíží provozovatele solárních elektráren další byrokracií.