Podle posledních údajů u nás pije energetické nápoje 80 procent teenagerů a dokonce 40 procent dětí do 10 let. “Díky” tomu jsme zase jednou v něčem na evropské špici. Bohužel. Taková plechovka totiž může obsahovat klidně tolik kofeinu jako trojité espresso. Obsah cukru či sladidel v jedné půllitrové plechovce energeťáku představuje 150 % doporučené denní dávky cukru pro dospělého člověka. A na energeťácích si člověk, a zvláště mladý, může poměrně snadno vypěstovat závislost. Je tedy asi docela jasné, že nejde zrovna o vhodné pití pro děti.
Pokud by to ale ještě někomu nestačilo; z pohledu čistě tělesné schránky hrozí v důsledku pití energeťáků poškození ledvin, zubní kazy a už zmíněné zvýšené riziko cukrovky. Z těch méně viditelných věcí pak má nadměrné pití energetických nápojů negativní vliv na kvalitní spánek. A ten opět hlavně mladí potřebují v maximální míře. Je totiž klíčový pro to, aby se u nich nerozvíjely duševní problémy nebo problémy ve škole.
I proto už energeťáky omezili v Polsku, Estonsku, Litvě, ale taky třeba v Bulharsku. Mladým lidem a dětem, kterým se vyvíjí nervová soustava, prostě do ruky ani do žaludku nepatří. Stejně jako jim do rukou nepatří ani cigarety. Jsem proto opravdu ráda, že na ministerstvu zdravotnictví vzniká návrh, který prodej energeťáků mladistvým omezí. A jeho přijetí vidím opravdu nadějně. Za tu dobu, kdy téma zvedám ve veřejné debatě, se situace posunula i ve Sněmovně. Regulaci ve vztahu k dětem a mladistvým dnes chtějí zástupkyně za všech sedm parlamentních stran. Iniciativu koordinuje poslankyně a místopředsedkyně TOPky Martina Ochodnická za podpory našeho pirátského náměstka na ministerstvu zdravotnictví Josefa Pavlovice a Státního zdravotního ústavu. A za podpory rešerší dělaných dalšími odborníky, včetně těch pirátských. Je radost vidět, že mezistranická spolupráce může na půdě Sněmovny fungovat opravdu ukázkově.
Škodlivost energeťáků je zjevná a jejich regulace pro mladé lidi nezbytná. U dospělých to je pak, jako u všeho, spíš otázka míry. Není to zdravé, ale dát si energy drink jednou za čas asi ani nijak zásadně neuškodí. A ostatně cigarety nám také prodají, i když škodí. Pravidlem by se ale konzumace těchto nápojů stát neměla u nikoho. Proto jsem velká zastánkyně toho, aby byly informace o zdravotních dopadech jasně psané na obalech. Úplně stejně jako u cigaret. Přesně tohle jsme s Piráty slíbili v našem volebním programu – že se k jednotlivým látkám budeme chovat podle jejich reálné společenské nebezpečnosti. A u energeťáků je věc “selského rozumu”, že dlouhodobě energii nedávají, ale naopak berou.