Při tvorbě eDokladů jsme vycházeli z některých standardů budoucí eWallet. Zkušenosti, které z eDokladů máme, tak budeme moct použít i ve chvíli, až bude známé celoevropské řešení. To bude v praxi fungovat velmi podobně, i když bude mnohonásobně komplexnější. Bude totiž používat stejný protokol jako naše appka. Díky tomu, že ta už u nás v té době bude roky v pohodě běžet a zjednodušovat lidem život, budeme, jak by řekli v Pelíškách, zase o krok před nimi. ;)
EDoklady přijímají už téměř dva tisíce ověřovatelů a je jich čím dál víc. Zapojila se už první banka či jeden z tria mobilních operátorů. Od příštího ledna budou eDoklady přijímat skoro všechny úřady. Už příští volby s nimi bude možné odvolit. A ve svém mobilu je má stažených přes půl milionu lidí, kteří už s sebou nemusí tahat plastovou kartičku, která jim třeba nevleze do menší peněženky, nebo díky kterým se lidi můžou prokázat, i když si klasickou občanku zapomenou.
A i v Evropě hodnotí eDoklady odborníci kladně. Jdou totiž směrem k využívání digitálních nástrojů v celém evropském prostoru a naše zkušenost z nich se nám bude ještě hodit.
“Evropská peněženka je skvělý projekt pro budoucnost, ale zatím stále trochu vzdušný zámek. eDoklady jsou konkrétní výsledek, který funguje a dnes a denně ho úspěšně používá přes 530 000 lidí. Nejsou to jen koncepce na papíře a prázdné sliby na rok 26 nebo 28, kterými nás tradiční politici zásobují, ačkoliv vědí, že je možná ani nesplní a že to spadne na další vládu. Pokud za několik let EU spustí novou peněženku, bude to super a člověk si prostě nainstaluje novou aplikaci. Pevné základy v podobě nakoupených mobilů a schopnosti lidí zacházet s appkou už díky Ivanu Bartošovi máme, takže případný přechod bude hračka,” doplňuje svůj pohled na věc Jakub Michálek.