„V Česku máme dvakrát víc vězňů na sto tisíc obyvatel, než má sousední Rakousko. Každý z nich stojí 1600 korun denně, přitom zavíráme babičky, které si dělají mastičky z konopí, zbytečně kumulujeme výše trestů u majetkové trestné činnosti a existují i úplně absurdní návrhy, například od senátora Hraby z ODS, že bychom měli do věznic zavírat bezdomovce jen za to, že jsou z nějakého důvodu bez domova. To je úplné nepochopení problému, které neřeší příčinu a do moderní společnosti nepatří,“ uvedl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.
„Za Piráty chceme modernizaci práva a používání nových poznatků v praxi, abychom ušetřili peníze, napravili pachatele, snížili recidivu a zvýšili tak bezpečí občanů. Za Piráty jsme to prosadili do Programového prohlášení vlády, novelu jako celek chceme podpořit, musíme ale opravit řešení problematiky konopí, které je v návrhu nedotažené. Místo hrozby vězením každému, kdo si chce vypěstovat pár kytek, psát o konopí v časopise, nebo těm, kteří přišli o domov, je třeba zvolit smysluplný přístup ke konopí a upravit trestní zákoník tak, aby fungoval,“ dodal Michálek.
Piráti o smysluplnou regulaci konopí usilují dlouhodobě a varují, že pokud Sněmovna návrh schválí v této nefunkční podobě, vystavuje budoucí pěstitele kriminálnímu postihu a promešká šanci zavést moderní a efektivní přístup po vzoru řady zahraničních zemí.
„Kriminalizující přístup nefunguje. Stejně jako prohibice alkoholu v USA pouze zvyšuje výdaje státu a komplikuje lidem život. První věc, kterou budeme chtít opravit, je zastaralá a nepřesná právní úprava šíření toxikomanie. Jde o paragraf, který jde snadno zneužít k represi. Jasným příkladem je třeba případ Roberta Veverky, který byl popotahován a stíhán za vydávání časopisu Legalizace. Přitom i Ústavní soud teď nedávno potvrdil, že osvěta není zločin,“ řekla poslankyně Klára Kocmanová.
„Dále budeme chtít narovnat nelogický rozdíl mezi tím, kolik rostlin konopí si může člověk legálně vypěstovat, a množstvím usušeného konopí, které smí vlastnit. Jednoduše chceme umožnit samopěstitelům, aby mohli sklidit to, co si zasadí. A ve třetím případě chceme pomoci lidem, kteří si sami konopí vypěstovat nemohou, ale rádi by ho používali například ze zdravotních důvodů,“ doplnila Kocmanová.
Piráti proto navrhují zvýšení limitu, který může mít člověk doma, až na 900 gramů, což je strop, aby byl návrh funkční a neodkazoval pěstitele na černý trh.
„Mít možnost pěstovat tři rostliny konopí a zároveň mít limit 50 gramů, které doma můžete mít, je absurdní. Je to jako byste mohli chovat tři slepice, ale ty mohly snést maximálně jedno vejce, jinak dostanete pokutu nebo půjdete do kriminálu. Podle expertů může každá rostlina konopí vyprodukovat až 300 gramů. Návrh tak de facto trestá legální pěstitele. Piráti proto navrhují logické zvýšení limitu až na 900 gramů,“ uvedl pirátský poslanec Ivan Bartoš.
„Piráti vždy podporovali moderní a funkční přístupy, které se opírají o vědecké poznatky a respekt ke svobodám občanů. Současný systém je nefunkční a návrh ho mění jen velmi málo. My za Piráty navrhneme takové změny, které skutečně zlepší životy lidí, a nebude z nich za nakládání s konopím pro osobní potřebu dělat kriminálníky,“ uzavřel Bartoš.