„Dneska Čech, který je třeba na brigádě v zahraničí, cestuje přeplněným vlakem i tisíce kilometrů přes celou zemi a hledá, jak se dostane na ambasádu. To díky možnosti volit poštou skončí. Korespondenční volba je správná cesta, díky které si Češi v zahraničí zkrátka jednou kliknou na internetové stránce a dostanou domů obálky. V pohodlí domova pak jen vloží do obálek svůj hlas a mají hotovo. Bez zbytečných složitostí, bez zbytečného utrácení peněz za jízdné a bez zbytečně dlouhého cestování,” řekl Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a jeden z předkladatelů návrhu.
„Moderní doba si žádá moderní přístup k volebnímu procesu. Korespondenční volba není pouze o pohodlí pro voliče v zahraničí. Jde také o posílení demokracie. Umožňuje totiž více lidem vyjádřit svůj názor. A pokud je jediná cesta k tomu vyslechnout si desetihodinové opoziční projevy ke všemu možnému, je to cena, kterou pro naše občany v zahraničí bez váhání zaplatíme. Schválení korespondenční volby je totiž krok k modernější a férovější společnosti. A tenhle kurz my s Piráty držíme za jakkoli silné politické bouře,” doplnil předseda Pirátů Ivan Bartoš.
I přes některé pochyby, které novelu zákona v průběhu jejího projednávání ve Sněmovně provázely, se i díky vyjednávání Pirátů povedlo dojít k variantě, která bude funkční, jednoduchá a přístupná všem Čechům v zahraničí, kteří si o ni požádají a budou dopředu vědět, kde v zahraničí se budou v době doručení volebních obálek nacházet.
„Náš cíl je, aby celá žádost byla maximálně snadná. A aby vše potřebné bylo možné odklikat v jednom online formuláři. To prosazujeme od začátku a prosazovat budeme dál. Teď nás čekají další dvě čtení, Senát a podpis prezidenta. Věřím ale, že korespondenční volbu už brzy dotáhneme až do konce. Lidem jsme to slíbili a jsme v tom transparentní a konzistentní. Piráti své sliby plní,” dodal Michálek.
Možnost volby poštou ve vládním programovém prohlášení dříve sliboval i Andrej Babiš. A inspiraci ve švýcarském volebním systému, kde je dokonce možné volit po internetu, čerpal ve své knize i Tomio Okamura. Právě ti dva nyní byli hlavními představiteli sněmovních obstrukcí. Nutnost zavést rovnější přístup k volbám za zahraničí je přitom jasně patrná už více než dvacet let.