„„Musíme postupovat podle zákona. Agrofert nemůže být zvýhodněn na úkor jiných podnikatelů, kteří dodržují předpisy. Andreje Babiše jsem mnohokrát varoval, že musí vyřešit svůj střet zájmů a nemůže si brát občany jako své rukojmí,““
─ Ivan Bartoš
MMR si v této věci nechalo zpracovat právní analýzu, aby pomohlo žadatelům, kteří byli dodavateli navázanými na některé členy vlády uvedeni v omyl a zakázky i přes střet zájmů Andreje Babiše společnostem z koncernu Agrofert zadali. „Žadatelé jsou v této věci spíše oběťmi, jelikož je zástupci tehdejší vlády ujišťovali, že střet zájmů neexistuje. Navíc společnosti z koncernu Agrofert nepravdivě uváděly, že Andrej Babiš není jejich skutečným majitelem,” dodává ministr Ivan Bartoš.
Neproplacení nebo zpětné vymáhání se týká celkem 9 příjemců evropských prostředků z programu IROP. Tito žadatelé v letech 2017 až 2020 realizovali 20 veřejných zakázek, na které mělo jít více než 43 milionů Kč z evropských fondů. Patří mezi ně především střední zemědělské školy a charity, nejčastěji ze Středočeského kraje. Zakázky se týkaly nákupů zemědělské techniky či dopravních a osobních automobilů.
Ve Středočeském kraji jde o dotace celkem za 27 milionů korun. Primárně šlo o nákupy traktorů a jiné zemědělské techniky pro střední školy a školní statky. Ve výběrových řízeních zvítězily firmy z koncernu Agrofert, a to v době, kdy byl Andrej Babiš premiérem. „Jsem opravdu rozezlena, protože v některých případech firmy do soutěže předložily čestná prohlášení o střetu zájmů, tedy spíše o jejich ‘nestřetu’ zájmů. Traktory a další technika jsou naprosto nezbytné pro fungování školních statků, kde jsou desítky krav, hektary polností a vše slouží pro výuku žáků. Takže neplatnost smluv může mít zásadní důsledky. Samozřejmě s péčí řádného hospodáře využijeme opravných prostředků a zanalyzujeme, kdo případnou škodu způsobil, zda nebyli zadavatelé uvedeni soutěžícími firmami v omyl a rozhodneme o případném vymáhání prostředků. Spousta starostí a práce navíc jen proto, že se tehdejší premiér Andrej Babiš nedokázal odstřihnout podle zákona od svého byznysu,“ uvádí hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková.
S touto situací se bude muset vyrovnat také Olomoucký kraj, neboť porušení zákona o střetu zájmů dopadá až na sedm jeho projektů. „Plně chápu postoj ministerstva a jeho snahu o zabránění finančních ztrát z důvodu možného neproplacení dotace ze strany Evropské komise. Je na pováženou, jak mohla tato situace dojít tak daleko, když byl střet zájmů Andreje Babiše od počátku zřejmý. Budeme teď muset část své kapacity věnovat řešením tohoto problému. V našem případě se jednalo o nákup traktorů a různých zemědělských strojů. Jsem si jistý, že k primárnímu pochybení došlo na straně dodavatele techniky, který patrně neuvedl správně všechny své parametry, což mu umožnilo zúčastnit se zakázky. Další otazník visí nad kontrolní činnosti MMR v době působení Andreje Babiše na pozici premiéra v rámci jeho kolosálního střetu zájmů. Každopádně nyní nevidím jakékoliv provinění na straně Olomouckého kraje a jeho střední školy, které se dotace týkala. Při řešení problému počítáme se spolupráci se Středočeským krajem a MMR,” doplnil hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.