„Chceme strategický dialog posílit především z pohledu inovací. Nabízí se spolupráce nejen v ekonomických vztazích, ale také ve vědě a výzkumu, obranně-průmyslové oblasti, kybernetické bezpečnosti, zdravotnictví, energetice, ICT nebo rozvoji chytrých měst,“ shrnul ministr Lipavský hlavní výstupy jednání v Dillí a Mumbaí.
Při jednáních s ministrem Jaishankarem šéf české diplomacie také ocenil roli Indie při budování bezpečnostní architektury Indo-Pacifiku. Předmětem hovoru byla pochopitelně i pokračující ruská agrese proti Ukrajině.
„Také jsem zopakoval přání, aby indická strana ještě více podpořila snahu demokratického společenství o ukončení války na Ukrajině v souladu se zásadami OSN.“
Ministra zahraničních věcí doprovodila na cestě do Indie podnikatelská mise vedená Svazem průmyslu a dopravy ČR. Její členové se zúčastnili jednání ministra s ministrem obchodu a průmyslu Piyushem Goyalem, při kterém obě strany potvrdily zájem na brzkém konání smíšené ekonomické komise na úrovni ministrů v druhé polovině letošního roku.
V Dillí šéf české diplomacie vystoupil jako čestný host na zahájení prvního ročníku mezinárodní konference India-Europe Business and Sustainability Conclave, kde nastínil další možnosti ekonomické spolupráce na bilaterální a unijní úrovni. Česko patřilo mezi hlavní partnerské země konkláve.
„Indie se stává nejlidnatější zemí a zajímá se o naše řešení využitelná v rámci udržitelné ekonomiky a rozvoje infrastruktury. Jednali jsme o posílení vědecké mobility a větším zapojení českých a indických univerzit do dvoustranných projektů i projektů na úrovni EU-Indie. Silně tu rezonuje téma diverzifikace partnerů v obranné oblasti. České firmy potvrdily, že zde obstojí s nabídkou šitou na míru místním potřebám. Bavili jsme se také o možnostech společného postupu na třetích trzích tam, kde mají indické firmy silnou pozici,“ doplnil Jan Lipavský.
Ministr Lipavský také podpořil další rozvoj cestovního ruchu prostřednictvím jednání s leteckými společnostmi o možném přímém leteckém spojení mezi Dillí a Prahou. Podporou v daném směru by mělo být i znovuotevření generálního konzulátu v Mumbaí.
Ministr podpořil i také pokračování spolupráce ZOO Praha s indickými partnery s cílem získání lvů gudžarátských.
Po přesunu do Mumbaí se ministr Lipavský společně s podnikatelskou delegací sešel se zástupci místní podnikatelské komunity. V rámci agendy EU podporuje Česko uzavření ambiciózní a plnohodnotné dohody o volném obchodu mezi EU a Indií, ustavení společné Rady pro obchod a technologie a rozšíření bezpečnostní spolupráce.
Indie patří mezi nejdůležitější partnery Česka v Asii. Je současně klíčovou zemí v bezpečnostní architektuře v Indo-Pacifiku i globálně. Česko s ní pojí především tradiční obchodní a obranně-průmyslová spolupráce. V rámci rozvoje vztahů s demokratickými zeměmi v asijském regionu proto s Indií jako prioritou počítá i prohlášení české vlády nebo vládní strategie pro Indo-Pacifik.