Praha, 8. června 2022 – Vláda dnes schválila návrh novely o evidenci skutečných majitelů, zákon bude nyní projednávat Sněmovna. Novela má sjednotit zákony proti praní špinavých peněz a udržet průhledné vlastnictví firem. Je také jednou z podmínek Evropské komise, aby mohlo Česko čerpat 179 miliard na léčbu rakoviny, nové železnice či digitalizaci státu. Zákon je ale nutné schválit nejpozději na přelomu září a října 2022, kdy se o finance poprvé žádá. Poslanci hnutí ANO vydírali vládu, že rychlé schválení i peníze zavetují, pokud vláda zákon účelově neupraví, aby nebyl Andrej Babiš veden jako skutečný majitel Agrofertu. To Piráti i vláda odmítli.
„Zákon proti praní špinavých peněz řešil jen technické změny, které chtěla EU, ale Babiš si vzal za rukojmí občany ČR a zahrává si tak s vetováním 179 miliard z EU. Ty mají pomoci při léčbě rakoviny nebo umožnit opravu zanedbaných silnic a železnic. Evidence skutečných majitelů se přímo dotýká trestně stíhaného Andreje Babiše a jeho Agrofertu. My ale máme zásady a chceme, aby v naší zemi politici nekradli a je jedno z jaké strany. Proto vládní koalice odmítla ustoupit a zákon schválila v původním znění. Pokud poslanci ANO ve Sněmovně schválení v termínu zablokují, budeme postupovat razantně. Nemůžeme si dovolit další hospodářské škody, které má dnešní opozice na svědomí,” uvedl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.
Schválení zákona do termínu určeného Evropskou komisí se dá stihnout pouze v případě, kdy se namísto běžného dlouhého legislativního procesu novela schválí již v 1. čtení v tzv. „devadesátce“ – tedy v rychlém režimu podle ustanovení § 90 zákona o jednacím řádu Sněmovny. Tento postup však mohou zablokovat dva poslanecké kluby nebo 50 poslanců. Vládní koalici tak nestačí její většina 108 poslanců a novelu může obstruovat samotné hnutí ANO se svými 72 poslanci. A právě to se rozhodl ve svůj prospěch využít Andrej Babiš a vydírá tím vládní koalici. Dokládají to dokumenty z Ministerstva spravedlnosti, které Piráti před několika týdny zveřejnili. S obstrukcemi se koalice případně může vyrovnat s pomocí institutu legislativní nouze, pokud České republice hrozí značné hospodářské škody, nebo se dohodnout na kratších lhůtách.