Praha, 7. července 2021 - Sněmovna dnes schválila senátní vratku exekučního řádu, která i díky pirátským senátorům například zastavuje vymáhání marných exekucí. Klíčový návrh pirátského poslance Lukáše Koláříka ale ve finální podobě zákona chybí, zablokovali ho poslanci ANO, ODS a Trikolory. Šlo o zavedení místní příslušnosti exekutorů tak, aby jeden dlužník měl vždy jednoho exekutora v místě svého bydliště, a o návrh na slučování dluhů. Návrh na úpravu exekucí by přitom pomohl nejen statisícům lidí v krizi, ale i věřitelům a státnímu rozpočtu. Piráti budou proto férovou reformu prosazovat i nadále, je například součástí programu pro sněmovní volby 2021.

„Dnes se schválením senátní vratky uzavřel několik let trvající proces, který měl přinést spravedlivý systém vymáhání exekucí. Bohužel se tak nestalo. Ze Sněmovny do Senátu odešla i přes naši snahu tragická bezzubá verze zákona. Jsem rád, že Senát zásahl a novelu částečně vylepšil. Podařilo se doplnit například zastavování marných exekucí, splácení nejdříve jistiny před úroky či částečně digitalizaci. Bohužel ani po zásahu Senátu veselohra nevznikla a zásadní reforma stále chybí. Již v roce 2018 jsem podal návrh na místní příslušnost exekutorů tak, aby jeden dlužník měl vždy jednoho exekutora v místě svého bydliště, který by byl přidělován soudem. Prosazoval jsem také slučování exekucí pod jednoho exekutora, protože dnes lidé s více dluhy zcela nesmyslně platí poplatky několika různým exekutorům. Tyto peníze by se přitom daly využít na splácení dluhu,” uvedl Lukáš Kolářík.

„Sněmovna ale zcela rezignovala na princip jeden dlužník = jeden exekutor, i když byl tento princip v programovém prohlášení vlády. Budeme tak mít nadále takový systém vymáhání exekucí, který proces zdražuje, znesnadňuje dlužníkům zaplatit svoje dluhy a posílá je do šedé a černé ekonomiky, kvůli čemuž přichází stát o desítky miliard ročně. Exekuční prostředí zůstane dále jako jedno z nejkorupčnějších v České republice. Novela přináší pouze drobné změny, byť jsou největší za posledních deset let, chybí systémové řešení dluhové problematiky do budoucna. Neustále vyléváme a vytíráme vodu z prasklé trubky, místo toho, abychom ji opravili,” uzavřel Kolářík.