„Piráti dnes navrhli regulovaný trh s konopím, jeho jeho zdanění a legalizaci, která bude odrážet realitu každodenního života a pomůže státnímu rozpočtu. Represivní přístup vlády ke konopí selhává. Dělá zločince z lidí, kteří se ničeho neprovinili, místo toho, aby pomáhal těm, kteří chtějí využít konopí pro vlastní potřebu. Podle mě je ale zločinem spíš nechat lidi trpět kvůli zastaralým a nesmyslným zákonům. My jsme šli do vlády modernizovat. Zas a znovu jsme předkládali smyslupné věci k legalizaci, místo toho ale ostatní představili tenhle paskvil,” řekl Ivan Bartoš. Podle něj je současná legislativa plná absurdních opatření, která ignorují odborníky, vědecké poznatky i potřeby občanů: „Takové polovičaté zákony nemají v moderní společnosti místo,“ dodal.
Pirátský návrh se zaměřuje na tři klíčové oblasti:
- Pěstování pro vlastní potřebu – Legální pěstování konopí pro osobní užití až na třech metrech čtverečních a možnost přechovávat sklizeň ze tří rostlin (600 gramů sušiny) doma.
- Sdílené pěstování – Podpora konopných spolků, které umožní lidem, kteří nemohou pěstovat, získat konopí legálně a bezpečně. Funguje již od loňského července v Německu.
- Regulované konopné obchody – Vytvoření trhu s ověřenou kvalitou, podobně jako u alkoholu a tabáku.
„Regulace a zdanění konopí – zavedení spotřební daně a daně z přidané hodnoty – celkově přinesou do státního rozpočtu dvě až tři miliardy korun ročně. A my jako Pirátská strana chceme, aby tyto peníze šly do rozpočtu ministerstva zdravotnictví. Za tyto peníze lze například stavět a opravovat nemocnice, protože dvě až tři miliardy korun znamenají, že každé dva roky budeme moct za výnosy z regulovaného trhu s konopím postavit novou krajskou nemocnici. A to je věc, kterou lidé řeší. Se stárnutím populace budou ty peníze ve zdravotnictví potřeba,” vysvětlil Michálek.
„Když jsme byli ve vládě, regulovaný trh s konopím sabotovali lidovci, kteří měli mnoho poslanců a blokovali to. Takže, ačkoliv to čtyři strany ve vládě chtěly, do sněmovny se návrh kvůli lidovcům nikdy nedostal. A to i když 71 % jejich vlastních voličů a lidí, kteří je volit zvažují, by pro legalizaci bylo. Teď jsme konečně prosadili, aby poslanci o regulovaném trhu s konopím jednali. Držím lidovcům palce, aby podpořili, co chtějí jejich voliči,” zdůraznil Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů.
Piráti zároveň upozorňují na problémy s právní nejistotou pěstitelů konopí a pokračující šikanu ze strany orgánů činných v trestním řízení. „Současná legislativa je nejasná a diskriminační. Trestní zákoník kriminalizuje i osvětu o návykových látkách. Naše návrhy zúží naplnění trestného činu pouze na případy, kdy jde o svádění dětí k užívání drog. Teď jen zbytečně perzekuujeme ty, kteří vysvětlují a snaží se pomoci,“ upozornil Robert Veverka, vydavatel magazínu Legalizace.
Dalším významným bodem je otázka pomoci seniorům, kteří si chtějí od bolesti ulevit přírodními cestami a využívat léčivé účinky konopí. „V nemocnici mi doktor řekl, ať si na bolest vezmu Ibalgin. Ten ale nepomáhá. Pro seniory je konopí často jedinou cestou, jak si pomoct. Za to nám ale teď hrozí tresty. To musí přestat. Nekriminalizovat pěstování pro vlastní potřebu a pro osobu blízkou je klíčové. My nejsme zločinci. Můžu to být já, moje kamarádka, naši blízcí. Senioři, kteří si chtějí pomoci navzájem a zlepšit kvalitu svého života. Pirátská strana usiluje o legalizaci, která nám umožní využívat konopí bezpečně a bez obav,“ dodává Ivana Tothová, členka Seniorů na palubě, která by si přála možnost pěstovat konopí pro vlastní potřebu právě proto, aby si mohla vyrábět mast na bolest.
Piráti ve svém návrhu rovněž zahrnuli podporu sdíleného pěstování pro osoby, které si nemohou pěstovat konopí sami. Tato možnost by pomohla nejen seniorům, ale i dalším zranitelným skupinám, které nemají přístup k legálnímu konopí.
Katerina Demetrashvili, členka Mladého Pirátstva, podtrhla důležitost svobody volby, kterou legalizace konopí přináší. „Mladí lidé chtějí žít ve spravedlivé společnosti, která myslí na jejich budoucnost. Legalizace konopí je krokem správným směrem, který podporuje svobodu jednotlivce a zároveň přináší finanční prostředky na řešení problémů, které nás čekají. Česká populace stárne a v budoucnu budeme potřebovat více peněz na zdravotnictví, důchody a péči o seniory. Právě k řešení těchto oblastí by mohly sloužit miliardy, které by se vybraly díky pirátské legalizaci konopí,“ řekla.
Pirátský návrh na legalizaci konopí představuje moderní a vědecky podložený přístup k problematice konopí a zároveň reflektuje potřeby současné společnosti. Regulační rámec, který Piráti navrhují, by přispěl k větší bezpečnosti, transparentnosti a ochraně spotřebitelů, a to jak na poli zdravotním, tak ekonomickém - výnosy z legalizace konopí by se totiž mohly ročně šplhat až ke dvěma či třem miliardám korun.
Podle pirátských návrhů by bylo možné v rámci samopěstování pěstovat konopí až na 3 metrech čtverečních. Každý konopný spolek by mohl mít maximálně 500 registrovaných členů. A prodej konopí a konopných produktů by byl obchodníkům umožněn na základě povolení, které by vydával Úřad vlády. Uživatelé konopí by pak byli rozděleni do tří skupin: skupina I – pěstování pro vlastní potřebu, skupina II – registrovaní členové konopných spolků, skupina III – uživatelé získávající konopí ve specializovaných provozovnách a registrovali se prostřednictvím informačního systému tzv. Seed-to-Sale, který už v zahraničí běžně funguje.