„Kryptoměny musíme přenést ze stínu do reálné ekonomiky. Už dávno nejsou okrajovou technologií. Dnes představují reálnou příležitost pro růst ekonomiky a vznik nových pracovních míst. Česko má díky svým inovátorům, jako jsou SatoshiLabs nebo Braiins, šanci stát se lídrem v oblasti blockchainu. Bohužel se však často sami střílíme do nohy. Například Coinmate, náš domácí kryptoměnový hráč, byl vytlačen kvůli svévolnému uzavření účtů ze strany bank. Tyto chyby musíme napravit. Piráti proto navrhují konec debankingu a spravedlivé daňové podmínky pro kryptoměny, které je postaví na roveň jiným cenným papírům. Podpora inovací a jasná pravidla jsou cestou, jak z Česka udělat kryptoměnový hub, přitáhnout talenty a vytvořit tisíce dobře placených míst. Budoucnost patří těm, kdo ji tvoří,“ uvedl předseda Pirátů Zdeněk Hřib, který dnes k tématu vystoupí na mezinárodní konferenci Emergence, která se koná v pražském Kongresovém centru.

„Cílem politiky Pirátů v parlamentu je, aby se rozhýbala česká ekonomika. Proto podporujeme zahraniční investice do továren na chipy, světově konkurenceschopné podmínky pro startupy a krypto. Česko musí podpořit své úspěšné podnikatele, abychom si ukousli větší kus globálního koláče. Současná legislativa staví kryptoměny do nevýhodného postavení oproti kryptoměnovým ETF fondům, které jsou po třech letech držby od daně osvobozeny. Tato situace znevýhodňuje drobné investory a odklání peníze k prostředníkům,” uvedl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

„Česko má obrovský potenciál stát se lídrem v oblasti kryptoměn, podobně jako Švýcarsko nebo Německo. Abychom mohli konkurovat Irsku nebo Dubaji, musíme mít moderní a jasná pravidla, která budou podporovat inovace místo jejich blokování,“ dodal Zdeněk Hřib.

„Ruku v ruce s podporou sektoru kryptoměn musí jít i modernizace zákonů. To znamená za prvé posílení schopnosti Policie a státních zástupců rozkrývat kyberpodvody a praní špinavých peněz, kde mohou být kryptoměny zneužity. Za druhé systematicky řešit zdanění kapitálových příjmů vůči zdanění pracujících lidí, aby nedochálo k rozevírání nůžek. A za třetí ekologické dopady těžby kryptoměn, které vyžadují mnoho energie, musí být zahrnuty v ceně výroby, k čemuž slouží emisní povolenky. Za Piráty bychom rádi rozšířili technologii blockchainu i do fungování státu. Blockchain je velká vzájemně propojená účetní kniha, kde není možné jednoduše zkreslovat a fingovat zápisy, takže by měla velké uplatnění například u ověřování podpisů smluv a dalších notářských činností,” uzavřel Michálek.