„Julian Assange jakožto investigativní novinář odhalil skutečnosti, o kterých měla veřejnost vědět. Jeho uvěznění je v přímém rozporu s předními americkými hodnotami, jako je svoboda slova a médií. Trest za zveřejnění pravdy je jasným signálem od amerických autorit směrem ke společnosti, vysvětluje europoslanec a kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja.

Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová se v roce 2020 zúčastnila Assangových soudních přelíčení v Londýně. „Assange by neměl být modelovým případem toho, jak se s whistleblowery zachází. Ty bychom měli naopak chránit, aby se nebáli zveřejňovat pravdivé informace, které jsou ve veřejném zájmu. Bez Juliana Assange bychom například nikdy neodhalili válečné zločiny amerických vojáků vůči civilistům v Iráku. Proto si myslím, že si zaslouží milost v plném rozsahu a okamžité propuštění na svobodu, říká Markéta Gregorová, která letos v lednu za Piráty také nominovala Assange na Nobelovu cenu míru. 

„Chci se Stellou Assange mluvit o důležitosti obrany svobody projevu a práva na hledání i sdílení pravdy. Jako člen Evropského parlamentu a Pirátů stojím za Stellou a Julianem v jejich boji za spravedlnost a jsem zásadně proti pronásledování whistleblowerů a novinářů. Nesmíme dovolit, aby vlády umlčely ty, kteří odhalují jejich nesprávné jednání a korupci,” dodává europoslanec Mikuláš Peksa.