Přichází zima a situace na Ukrajině se stává ještě kritičtější. Ukrajina potřebuje dlouhodobou a stabilní podporu, která jí umožní nejen přežít, ale také zvítězit. Makrofinanční pomoc schválená v říjnu je příkladem toho, jak se snažíme Ukrajinu podpořit nejen na bitevním poli, ale i v ekonomické stabilitě,” říká Gregorová (Piráti), která sama na Ukrajině několikrát byla. „Ukrajinu musíme podporovat nejen finančně a cestou dodávek zbraní. Musíme se také snažit eliminovat dodávky zboží dvojího užití do Ruska. Vymáhat sankce musíme důsledně, na to musíme vyčlenit naše kapacity a zacílit pozornost. Jenom tak naše technologie neskončí v ruských rukou,“ doplňuje europoslanec Jan Farský (STAN).

Situaci komplikuje také nejistota kolem výsledku amerických voleb. Po zvolení Donalda Trumpa stoupají obavy o to, zda USA budou nadále poskytovat Ukrajině zásadní podporu. „Evropa musí být připravena zvýšit svou vlastní angažovanost, aby byla schopna reagovat, pokud by Spojené státy přistoupily k omezení pomoci,” dodává Markéta Gregorová (Piráti).

S tím souhlasí také Jan Farský (STAN). „Je pravděpodobné, že s novým prezidentem v příštím roce USA omezí pomoc Ukrajině, případně jí zcela zastaví. V tomto ohledu můžeme případné americké výpadky pomoci poměrně jednoduše zastoupit, pokud necháme Ukrajince používat zbraně, které jim dodáváme. Všechny a bez omezení. Ukrajina by měla mít právo zasahovat legitimní vojenské cíle na ruském území,“ zdůrazňuje Farský. 

Další podporu Ukrajiny prosazuje také europoslanec Ondřej Kolář (TOP 09), který se v této souvislosti zmiňuje rozšiřování Evropské unie. „Válka na Ukrajině je pro EU nepříjemná i proto, že odhaluje naše vlastní slabosti. Evropská unie je stále zranitelná v hybridní válce, dál ji brzdí právo veta. Tohle jsou výzvy, které budeme muset řešit už během debat o rozšiřování EU. Říká se, že Ukrajina se na vstup do Unie musí připravit ale stejně důležité je i to, aby se na rozšiřování připravila sama EU,“ doplňuje europoslanec Ondřej Kolář (TOP 09).