„Nový Fond audiovize je rozhodně krok správným směrem, který za Piráty podporujeme a na jehož vzniku jsme se podíleli. Dnešní produkce už určitě nezahrnuje jenom klasický film v kinech nebo televizi. Podporu si podle nás zaslouží také dokumenty, seriály, v České republice hodně silné odvětví animace provázané s herními vývojáři, nebo i celá výrobní infrastruktura,“ uvedl pirátský náměstek na Ministerstvu kultury Ondřej Chrást s tím, že tomu odpovídají i nové kategorie podpory. „Každá kategorie bude mít svou vlastní Radu, což zajistí skutečně dostatečný odborný dohled nad celým systémem,“ upřesnil Chrást.

„Důležitou součástí návrhu, který se dnes podařilo vládou protlačit, je určitě podpora tvůrců her a celého herního průmyslu. Je to oblast s vysokou přidanou hodnotou a jsme v ní jako země úspěšní, ale předchozí vlády se o udržení tohoto postavení nezajímaly. V jiných státech Evropské unie přitom podobné fondy pomohly herní průmysl pořádně nakopnout a není důvod, proč by Česko mělo být pozadu,“ okomentoval rozhodnutí vlády vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Kromě podpory audiovizuální produkce řeší novela také další příjmy do státního rozpočtu po vzoru dalších států v Evropě i jinde ve světě, a to snahou o férové zdanění nadnárodních mediálních koncernů.

„Chceme motivovat nadnárodní streamovací služby, aby stejně jako naše česká kina a jiní čeští distributoři obsahu odváděli v České republice poplatky ze svého obratu. Provozovatel kina u nás běžně odvádí poplatek do fondu, zahraniční streamovací služba nikoli. Zavedením poplatku s možností slevy v případě investic na našem území budeme velké nadnárodní distributory a producenty obsahu motivovat, aby jejich zisky zůstávaly částečně na českém území v českých veřejných rozpočtech,“ dodal Chrást.

„V novele také zpřehledňujeme a zjednodušujeme strukturu filmových pobídek pro zahraniční filmové štáby, protože jejich působení se odráží na daňových výnosech v té zemi, kde filmy natáčí. Touto novelou se Česká republika stává konkurenceschopnou na evropském trhu, kde podobná legislativa existuje a přitahuje tak do zemí Evropské unie nemalé investice,“ uzavřel Bartoš.