„Kritika je součástí demokratické diskuse, ale nenávist a úmyslné lži nejsou kritikou. A ohradit se proti lži je sebeúcta, nikoli msta,“ uvedla Olga Richterová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny za Piráty a dodala: „Jsem ráda, že soud v tomto případě potvrdil rozhodnutí o trestu, protože je to jasný signál, že nelze tolerovat šíření nenávisti a záměrných lží na veřejných platformách. Případ Nely Liskové ukazuje, jak nebezpečné mohou být lživé a manipulativní příspěvky, které hází špínu a rozdělují společnost.“

Lisková v minulosti dlouhodobě zveřejňovala nenávistné příspěvky proti Pirátské straně a osobně i proti Olze Richterové, přičemž šířila nepravdivé informace, které poškodily nejen její osobní pověst, ale i důvěru veřejnosti v politické instituce. V jednom z příspěvků Lisková například tvrdila, že Piráti chtějí do Česka přijmout tisíce migrantů z muslimských zemí a poskytnout jim bydlení. Tento a další podobné příspěvky, které opakovaně šířila, ač byla požádána, ať tyto lži smaže, byly podle soudu jasně manipulativní a měly za cíl šířit nenávist.

„Je zásadní, aby i na sociálních sítích byla dodržována pravidla, která chrání demokratickou diskusi a respekt k odlišným názorům. Svoboda slova nesmí být zneužívána k šíření nenávisti nebo nepravdivých informací, které mohou mít vážné následky pro veřejnou debatu i pro konkrétní tvář, k níž je lež připojena,“ dodala Richterová.

Pirátka rovněž zdůraznila důležitost boje proti dezinformacím a nenávisti, které v posledních letech stále více pronikají do veřejného prostoru, zejména prostřednictvím sociálních médií. „Chci žít v České republice, která chrání svou demokracii před úmyslným šířením lží a nenávisti. Každému se může stát, že mu k tváři někdo přilepí vymyšlený výrok. Úplnou lež. Je normální se proti takovému zneužití bránit,“ uzavřela Olga Richterová.