„Mít kvalitně vzdělanou společnost je základním kamenem všech fungujících a spokojených demokracií. Více vzdělaných lidí je výhodné i pro naši ekonomiku. Proto i u tohoto návrhu vítám, že posiluje podmínky pro lepší přístup ke vzdělání. Systém půjček ale musí být správně nastaven, aby se mladí lidé při studiu nezadlužili na celý život. Důležitou změnou je i zaměření na elektronickou komunikaci mezi školami a studenty, což ulehčí mnoho procesů a omezí zbytečnou byrokracii,” uvedl poslanec Ivan Bartoš.
Schválená změna poskytuje vládě pravomoc flexibilně upravovat podmínky studentských půjček, což otevírá prostor pro zavedení státních vratných grantů – návrh, který Piráti dlouhodobě prosazují. „Chceme ulevit studentům, kteří místo na přednášky musí chodit na brigády. Ve srovnání všech evropských zemí tráví čeští studenti zdaleka nejvíc času prací, která navíc není v oboru, který studují. Nemají pak tolik času na samotné studium. Inspirací pro správné nastavení nám je Švédsko, kde podobný systém vratných grantů funguje. Námi navrhované granty by byly splatné až po překročení určitého příjmu, aby se studenti nemuseli obávat okamžitého zadlužení. Pokud tuto hranici nepřekročí, grant vracet nemusí. Naším cílem je otevřít více možností pro studenty, kteří je zatím nemají,“ vysvětlila poslankyně Klára Kocmanová.
Současně prošel pozměňovací návrh předsedy poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka, aby školy povinně zveřejňovaly závěrečné práce na svých stránkách: „Je nezbytné, aby vysoké školy fungovaly transparentně a férově. Proto jsem prosadil povinnost zveřejňování diplomových prací na webu pro všechny vysoké školy. Slušné školy to dělají už dnes, zatímco pochybné továrny na tituly tuto povinnost obcházejí. Tímto krokem zabráníme opakování kauz, jako byly Plzeňská práva, a podpoříme poctivé studenty i akademiky. Navíc zákon umožní efektivní postihy podvodů u státnic, například zneužití naslouchátek s ‚přítelem na telefonu‘. Slušnost a poctivost musí být základními pilíři našeho vzdělávacího systému, a je zklamáním, že někteří politici tyto hodnoty nepodporují,“ doplnil Michálek.
Další zásadní změnou je zavedení nárokového doktorského stipendia navázaného na minimální mzdu, které poskytne studentům finanční stabilitu. „Tohle považuji za důležitý krok kupředu, hlavně pro studenty ze znevýhodněného prostředí. Stejné podmínky pro všechny dávají skutečnou šanci dosáhnout svých cílů. Je ale naprosto nezbytné, aby to vláda zohlednila v rozpočtu pro vysoké školy, aby univerzity měly zajištěné prostředky při navýšení stipendií je reálně zaplatit“ dodal Bartoš. Zákon rovněž posiluje propojení doktorského studia s praxí a zahraničím, čímž doktorandům usnadňuje vstup na pracovní trh.
Piráti dlouhodobě usilují o podmínky, které studentům umožní skloubit studium, práci a osobní život. „Chceme, aby měli všichni možnost naplno využít svůj potenciál. O studiu má rozhodovat píle a talent každého člověka, nikoliv zázemí, ze kterého mladí lidé pocházejí. Proto jsme se také jasně odmítli zavedení školného,“ uzavřela Kocmanová.