
Trumpova cla nejsou jen přímým zásahem do evropské ekonomiky, ale také zdrojem obrovské nejistoty pro firmy, které neví, jaká pravidla budou platit zítra. „I když některá z cel oznámených Spojenými státy dosud nebyla zavedena, nejistota, kterou vytvořila, již má ekonomické důsledky. Jde sice o předpokládaný krok Trumpa, stále ale stojí na chybných číslech i vachrlatých úvahách o přesunu výroby do Ameriky. Trump jde však proti realitě dnešního globalizovaného světa. Globální průmysl je extrémně propojený a z výzkumů víme, že tato cla přinesou přesný opak toho, co od nich americká administrativa očekává. Ve výsledku se zvýší ceny pro spotřebitele a ubude pracovních míst,” zdůrazňuje Gregorová.
Evropský ocelářský a automobilový průmysl je už nyní pod tlakem čínských nadkapacit a Trumpova cla mohou být dalším tvrdým úderem. Gregorová varuje, že pokud EU nezasáhne, může čelit nejen americkým opatřením, ale i obchodnímu přesměrování levných čínských produktů na svůj trh. „EU nemůže ignorovat širší souvislosti – americká cla jsou problém, ale pokud v důsledku těchto opatření zaplaví náš trh ještě více levné čínské produkce, budeme mít dvojí problém,“ upozorňuje Gregorová.
Místo jasné strategie Evropská komise zatím pouze jen oprášila dřívější protiopatření. To ale podle Gregorové nestačí. „Je potřeba odvahy prosadit razantnější kroky a zasáhnout tam, kde to bude bolet. Protiopatření musí být i signálem, že Evropa je schopna hájit své ekonomické zájmy inovativně a efektivně. Neměli bychom reagovat pouze lineárně a vyměňovat oko za oko. Evropa by měla zaměřit svou odpověď na americký export služeb, protože právě tam může mít největší dopad. A digitální giganty, které na našem trhu dominují v oblasti technologických služeb, vedou lidé z Trumpova okolí a klíčoví dárci jeho kampaně. Pokud ti pocítí tlak, mohou sehrát roli v ukončení obchodní války. Navíc jsme v silnější pozici, protože americké firmy budou hledat náhradu za náš export zboží mnohem složitěji, než my za export jejich služeb,“ uzavírá Gregorová.