„Navštívili jsme jako delegace po třech skupinách volební místnosti v hlavním městě Tbilisi, ale i několika městech a vesnicích v regionech, jako Mtskheta, Gori, Telavi, Lagodekhi, Marneuli či Bolnisi. Kdo zůstal jen v Tbilisi, mohl by se domnívat, že největším prohřeškem byla pouze špatná organizace nově zavedeného elektronického hlasování a chaos, především při otevírání volebních místností. V regionech jsme ale bohužel byli očitými svědky opakovaného hlasování, fyzického napadení pozorovatelů voleb ze strany volební komise, nátlaku na voliče a dokonce i vkládání vícero volebních lístků jednou osobou. Gruzínský sen si díky nátlakové kampani udržel svou původní podporu, nelze nicméně vyloučit, že právě těmito praktikami si zajistil pohodlnou většinu, kterou nic další čtyři roky neohrozí,” komentuje zklamání nad průběhem voleb přímo z místa europoslankyně Gregorová.

Pozorovací mise Evropského parlamentu se zúčastnilo sedm europoslanců napříč politickými skupinami, kteří se před sobotními volbami setkali společně s dalšími národními pozorovateli se zástupci vládních i opozičních stran, neziskových organizací, médií i úředníků. Mise reaguje na dlouhodobé oslabování demokracie v Gruzii. Po obdržení statusu kandidátské země EU v prosinci 2023 byly Radou EU pozastaveny přístupové rozhovory v červnu 2024, po přijetí několika kontroverzních zákonů, například o transparenci zahraničních agentů.

„Pochyby ale vznikaly především před samotným volebním dnem. Parlament krátce před volbami změnil volební zákon, zrušil povinné kvóty pro ženy a upravil složení ústřední volební komise. Vládní strana dokonce hrozila zákazem některých opozičních stran v případě vítězství, což nám při osobní schůzce potvrdili. Volby byly prezentovány jako volba mezi mírem a válkou ze strany vlády, zatímco opozice je vnímala jako referendum o geopolitickém směřování země. Objevily se i signály manipulace – od nátlaku na státní zaměstnance až po hromadné zabavování občanských průkazů. Tato opatření dohromady ukazují na organizovanou a propracovanou snahu ovlivnit volby,“ uvedla Gregorová.

Europoslankyně Gregorová se vztahům mezi EU a Gruzií věnuje již druhý mandát jako místopředsedkyně delegace EURONEST, kam spadají země tzv. Východního partnerství. V roce 2021 byla Pirátka součástí pozorovací mise k tamním lokálním volbám.