Praha, 22. května 2019 – Návrh Pirátů na zrušení plošného sledování lidí v ČR dnes zamítl Ústavní soud. „Rozhodnutím soudu jsem zklamaný, ale stále máme možnost řešit současný stav legislativní cestou,“ uvedl poslanec Pirátů a předkladatel návrhu Mikuláš Ferjenčík. Návrh Pirátů z roku 2017 připravený právníkem Janem Vobořilem z organizace Iuridicum Remedium podepsalo 58 poslanců z šesti poslaneckých klubů, tudíž Piráti očekávají podporu od dalších poslanců a poslaneckých klubů ve Sněmovně.
Podle dnešního nálezu Ústavního soudu právní úprava tzv. data retention vyhovuje znění ústavy. Na druhou stranu soud přiznal, že shromažďování a zadržování provozních a lokalizačních údajů znamená zvlášť závažný zásah do soukromí prakticky všech obyvatel České republiky. Šestiměsíční dobu pro uchovávání provozních a lokalizačních údajů označil soud za přiměřenou dobu s odvoláním na směrnici o data retention, která tuto lhůtu navrhovala jako spodní hranici.
„Jak ale sám soud přiznává, tato směrnice je již neplatná. Je proto otázka, nakolik je takový argument validní,“ poznamenal Ferjenčík.
Ústavní soud dnes rovněž argumentoval snahou státu neztratit se v informační společnosti a mít v rukou efektivní nástroje. Ve skutečnosti se však objasněnost případů sběrem a uchováváním dat nezvýšila. Přitom jen v roce 2016 požádala policie o uchování dat u téměř půl milionu případů. Náklady na uchovávání takového množství dat jdou do stamilionů korun.
„Piráti proti plošnému sledování občanů vystupují dlouhodobě, nechceme žít v Orwellovském světě, kde je každý neustále monitorován. Okamžitě proto začneme pracovat na zrušení či omezení data retention pomocí novely zákona,“ uzavírá Ferjenčík.