Praha/Brusel, 8. března 2021 – Pirátky Markéta Gregorová a Lydie Bartošová u příležitosti Mezinárodního dne žen spouštějí ilustrovaný web Tojestwojna.cz. Reagují tím na posilování tendencí k omezování již vydobytých ženských práv a svobod v okolních zemích v čele s Polskem.

V Polsku pod vedením strany Právo a spravedlnost platí de facto zákaz potratů (včetně vážně poškozených plodů), šrouby se utahují i na Slovensku. V České republice Ministerstvo zdravotnictví nakonec ustoupilo tlaku veřejnosti i Pirátů Františka Kopřivy a Markéty Gregorové a potvrdilo, že Polkám umožní interrupce na svém území.

Podle obou političek jde o zjevný a nebezpečný trend. „Abychom pochopili, jak ‚efektivní‘ všechny tyto zákazy jsou, podívejme se na data o tom, jak se ženy rozhodují. Náš nový web ukazuje konkrétní skutečné příběhy nejen polských žen, doplněné ilustracemi. Jejich situace je mnohdy tak vážná, že jsou ochotné riskovat svoje zdraví i bezpečí – proto si zaslouží naši podporu,“ vysvětluje motivace členka meziresortního týmu pro lidská práva Lydie Bartošová. „Nyní navíc důsledky pandemie těžce dopadají právě na ženy a pečující. V takovém čase je snaha omezovat práva na rozhodování o vlastním těle obzvlášť cynická,“ dodává.

Europoslankyně Markéta Gregorová před časem ve věci práv polských žen interpelovala Komisi i Radu. „V takových případech ale politické apely nestačí. Potřebujeme osvětovou kampaň a já jsem ráda, že můžu sama pomoci s kampaní To jest wojna, která se přidává k polskému vzoru. Někomu může znít ‚válka‘ jako přehnaný pojem, podle mě ale jen vyjadřuje urgenci tématu a zoufalou situaci polských žen,“ přidává svou motivaci Gregorová.

Webová stránka Tojestwojna.cz nabízí konkrétní příběhy a podkládá je daty. Roky zkušeností s restriktivní potratovou politikou po celém světě například ukazují, že ta statisticky selhává i ve svém jediném cíli, kterým je snížení počtu potratů. K zákrokům pouze dochází v lékařsky nevyhovujících podmínkách, což ohrožuje i samotné ženy. „Podobné snahy navíc nedoprovází podpora plánování rodičovství, ale tabuizace sexu, nedostupnost preventivní péče nebo bagatelizace násilí na ženách,“ popisuje Bartošová.

„O právech žen je potřeba mluvit dřív než bude pozdě, jako třeba právě v sousedním Polsku. Od loňského listopadu jsem ambasadarkou protestů polských žen a vidím zhoršující se situaci týden co týden. Spouštíme tedy osvětovou stránku. Je to vlastně takový argumentář do diskuzí o interrupcích, jsou to plakátky ke stažení, vytisknutí i sdílení, od ilustrátorky a komiksové kreslířky Toy Box. Cílem webu je šíření a pomoc s osvětou, kterou dělá například Ciocia Czesia, kterou můžete podpořit můžete podpořit i vy,“ vyzývá europoslankyně.