Praha, 14. dubna 2018 – Piráti žádají všechny zúčastněné strany nočního útoku v Sýrii o maximální zdrženlivost, deeskalaci konfliktu a obnovení mírových jednání. Noční útok Spojených států, Velké Británie a Francie na cíle v Sýrii byl motivován snahou potrestat syrský režim za použití chemických zbraní ve městě Dúmá. Rusko pohrozilo odvetnými kroky. Pirátská strana odsuzuje používání chemických zbraní. Plně podporujeme vznik a činnost mezinárodní vyšetřovací komise, která by objasnila události ve městě Dúmá a jejich původce.
V tomto okamžiku nicméně není známo, že by Organizace pro zákaz chemických zbraní potvrdila, že se skutečně jednalo o chemický útok. Akce, které mají směřovat k jeho potrestání, jsou v tuto chvíli předčasné. Předseda Pirátů Ivan Bartoš k tomu říká:
„Zásah nepovažuji za něco, co by vedlo k vyřešení situace či donutilo kohokoliv k dodržování lidských práv a plnění mezinárodních dohod. Lidem v Sýrii se neuleví vojenským zásahem, ale politickým řešením.“
Útoku předcházelo neúspěšné jednání Rady bezpečnosti OSN. Ruský postoj v Radě považujeme za pokrytecký, neboť znemožňuje mezinárodním vyšetřovatelům určit viníka.
„Celá situace skutečně působí, jako by Rusko chránilo Asadův režim před důsledky porušení mezinárodního práva. S tím nesouhlasíme – je třeba vyvíjet maximální politický tlak, abychom našli, dopadli, usvědčili a potrestali viníky chemických útoků,“ říká poslanec Mikuláš Peksa, garant programového bodu v oblasti mezinárodních vztahů.
Akce vlád západních zemí nebyly konzultovány s jejich parlamenty, ani s Evropským parlamentem. Stejně tak nebyla s parlamentem konzultována ani prohlášení českého ministerstva zahraničí. Parlamentu také nebyly předloženy žádné dodatečné informace, na základě kterých by bylo možno jednoznačně vysvětlit, co se v Dúmá stalo. Mikuláš Peksa k tomu dodává:
„Je to systémový problém, protože to znemožňuje demokratickou parlamentní kontrolu zahraniční politiky. Obzvláště bolestivé je to v českém případě, protože česká vláda ani nemá důvěru parlamentu.“