Průlom v obranyschopnosti, hodnotí novou strategii Gregorová. Problém ale mohou způsobit členské státy
Brusel, 16. listopadu 2021 – Evropská unie má být obrany schopnější a bude moci efektivněji zasahovat i do konfliktů spojených s hybridními hrozbami, jako je využívání migrantů u hranic s Běloruskem. Počítá s tím tzv. Strategický kompas, neboli nový bezpečnostní plán Evropské unie, který představil šéf evropské diplomacie a bezpečnosti Josep Borrell. Europoslankyně Markéta Gregorová si dokument pochvalule, ale rovněž varuje, že neřeší některé dlouhodobé problémy.
Ve Sněmovně dnes poprvé jednala komise pro hybridní hrozby, má zvýšit obranyschopnost Česka. Zasedá v ní i Pirát Jan Lipavský
Praha, 8. září 2020 - Dnes ve Sněmovně poprvé zasedla komise pro hybridní hrozby, jejímž úkolem je vyhodnocovat systémová rizika a slabá místa v obranyschopnosti České republiky. Bude identifikovat hybridní hrozby, formulovat doporučení příslušným státním orgánům a koordinovat případná opatření proti podobným rizikům. Tím přispěje ke zvýšení obranyschopnosti naší země. Součástí komise je i pirátský poslanec Jan Lipavský.
Gregorová: Pokud Čína vyhrožuje Česku, vyhrožuje celé Evropské unii
Praha, 1. září 2020 – Návštěva českých politiků a podnikatelů na Tchaj-wanu, včetně předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila či pražského primátora Zdeňka Hřiba, měla výrazné diplomatické důsledky. Čínský ministr zahraničí, Wang I, na adresu Vystrčila mimo jiné prohlásil: „Přimějeme ho zaplatit vysokou cenu za jeho krátkozraké chování.“ Na tuto nepřijatelnou pohrůžku již zareagoval český ministr zahraničí, za Českou republiku se ale musí postavit i Evropská unie. Europoslankyně za Piráty Markéta Gregorová proto zaslala otevřenou výzvu Vysokému představiteli pro zahraniční a bezpečnostní politiku, Josepu Borrellovi, aby dal za Evropskou unii jasně najevo, že jsme jednotnou ekonomickou i politickou silou.
Piráti: Soukromí občanů v ohrožení. Vláda chce zavést možnost zpravodajských služeb šmírovat občany na internetu
Praha, 20. března 2019 – Sledování občanů na internetu se už brzy může stát novým nástrojem Vojenské zpravodajské služby. Nejsou to ani tři roky poté, kdy vláda podobný návrh stáhla po kritice odborné veřejnosti i Pirátů. Protože tzv. sondy nejsou v návrhu blíže specifikované, není jasné, zda by kromě čtení metadat nemohly také číst či dokonce aktivně měnit obsah komunikace na internetu. Umístění takových sond by mohla podle návrhu rozvědka provést bez povolení soudu. Soukromí občanů je tak kvůli vládnímu návrhu opět ohroženo.
Nejen mezinárodní otázky diskutoval předseda Pirátů Bartoš na mezinárodní Mnichovské bezpečnostní konferenci 2019
Praha, 19. února 2019 – Předseda Pirátů Ivan Bartoš se od čtvrtka do neděle účastnil spolu s osobnostmi světové politiky Mnichovské bezpečnostní konference 2019, která se zabývala otázkami mezinárodní spolupráce v oblasti obrany, řešení válečných konfliktů, mírových misí, environmentálních otázek a lidských práv. Bartoš se konference zúčastnil v rámci programu „Munich Young Leaders“ pro aktivní politiky specialisty ze světových institucí, vládního, mediálního i neziskového sektoru do 40 let, který pořádá již 10. rokem Körberova nadace.
Lipavský: Poskytlo Ministerstvo obrany ČR záštitu vzpomínkovému večeru Českého svazu bojovníků za svobodu?
Praha, 19. února 2019 – Pirátský poslanec Jan Lipavský interpeluje ministra obrany Lubomíra Metnara v souvislosti se vzpomínkovým večerem Českého svazu bojovníků za svobodu. Podle pozvánky svazu na vzpomínkový večer k 80. výročí okupace Československa nacistickým Německem poskytlo Ministerstvo obrany ČR a Generální štáb Armády ČR akci záštitu. Lipavský se proto ministra ptá, zda jeho ministerstvo a Generální štáb AČR záštitu skutečně poskytly.
BIS potvrzuje obavy Pirátů: Česko je terčem hybridních hrozeb
Praha, 3. prosince 2018 – Bezpečnostní informační služba ve své výroční zprávě potvrzuje obavy Pirátů z hybridních hrozeb, jejichž terčem je Česká republika ze strany Ruska a Číny. Zatímco Rusko se dlouhodobě snaží manipulovat občany ČR a narušovat jejich vztah k demokracii, právnímu státu, mezinárodním smlouvám i demokratickým institucím, Čína využívá špionážních a nátlakových technik pro narušení jednotné politiky EU a prosazování čínských zájmů v naší zemi. Nejčastějšími prostředky jsou korupce, špionáž a dezinformační kampaně na internetu, které pak přebírají jak běžní občané, tak političtí reprezentanti.
Vyjádření pirátského poslance Jana Lipavského k výrokům prezidenta Miloše Zemana ke kauze Skripal
Praha, 4. května 2018 - Prezident Miloš Zeman si ze zpráv tajných služeb vybírá ty střípky pravdy, které se mu hodí. Způsob, kterým informace prezident prezentuje, tedy bez náležitého kontextu, napomáhá oficiální ruské propagandě, která jeho vyjádření ad absurdum překrucuje dále. Již jsem inicioval, aby se věcí ve čtvrtek 10. května 2018 zabýval Zahraniční výbor PSP ČR. Na zasedání výboru by měli být pozvání zástupci tajných služeb, aby poslancům vysvětlili v širším kontextu informace částečně zveřejněné prezidentem a též, aby osvětili případný rozpor mezi informacemi BIS a Vojenského zpravodajství.
Komentář pirátského poslance Jana Lipavského k výměně náčelníka Generálního štábu Armády ČR
Praha, 1. března 2018 – Považuji za problematické, že volba náčelníka Generálního štábu Armády ČR dosud nebyla konzultována s členy sněmovního Výboru pro obranu. Očekávám, že se tak stane na příští schůzi výboru. Je třeba tlačit na to, aby byl proces výběru náčelníka Generálního štábu otevřený. Dnes se jedná o personální rozhodnutí ministryně obrany, respektive vlády v demisi. Armáda však disponuje řadou špičkových generálů, kteří by měli mít možnost přihlásit se do výběrového řízení, kde by nabídli svou představu vedení armády. To se nyní bohužel neděje.
Stanovisko Pirátů ke kolektivní obraně v rámci EU a NATO
Ivan Bartoš, předseda Pirátů, k přijetí stanoviska říká: "Jsem rád, že jsme si ve straně vyjasnili stanovisko k mezinárodní obranné spolupráci. Piráti respektují spojenecké závazky, z NATO tedy vystupovat nechceme, ale současně nechceme, aby se NATO pasovalo do role automatického vykladače světové spravedlností, jehož kroky se nesmí podrobovat věcné kritice. Obavu potom máme z politického vývoje v některých členských zemích, příklad za všechny je Turecko, které se v posledních letech výrazně odklání od demokracie. V dlouhodobém horizontu potom usilujeme o obrannou spolupráci v rámci Evropy."
Vládám uniká malware, který samy financují. Je to podobné jako u chemických zbraní.
V posledních dnech je svět ohromen škodlivým počítačovým programem z rodiny ransomware[^1] WannaCry. Ukázalo se, že nejen veřejné instituce nebyly schopny své systémy před touto hrozbou ochránit. Odstrašujícím případem jsou pak britské nemocnice, které přestaly příjímat pacienty. Vlády samy vydávají miliardy na hledání bezpečnostních slabin, ale následně je nedokáží zabezpečit. Je to podobné nebezpečí jako chemické zbraně.